Nagy sikerrel mutatták be hétvégén a világhírű Hair musicalt Tompagábor Kornél rendezésében a Fertőrákosi Barlangszínházban. A zalaegerszegi Kvártélyház és a Soproni Petőfi Színház közös produkciójának végén igazi bulihangulat kerekedett; a közönség állva tapsolt és táncolt a szereplőkkel, köztük a Színház- és Filmművészeti Egyetem színészhallgatóival.
Gerome Ragni és James Rado hallhatatlan rockmusicaljét, a Hairt 1967-ben mutatták be először egy New York-i kis színházban, a Public Theatre-ben, majd az igazi áttörést a következő év hozta meg, mikor a darab a Brodwayt is meghódította. Zseniális zenéjének és aktualitásának köszönhetően a musicalt azóta is töretlen sikerrel játsszák a világban. A Hairt itthon először a Rock Színház mutatta be 1985. augusztus 14-én a Budai Parkszínpadon, majd a darabot azóta olyan jelentős rendezők is színpadra állították, mint Szurdi Miklós, vagy Mohácsi János. „A Hair legnagyobb ereje mindig is az volt, hogy sok fiatal szempár néz le ránk a színpadról, hihetetlen izgalma, ereje, lendülete van” – mondta Szurdi, mikor 10 év után 170 fős szuperprodukcióvá alakította át az előadást 2006-ban. Minden bizonnyal a fiatalokban rejlő erő és lendület motiválhatta a most debütált előadás rendezőjét, Tompagábor Kornélt is, mikor SZFE-s hallgatókat kért fel a darabhoz, amelyet bevallása szerint, mióta színházzal foglalkozik, színre akar vinni. „A Hair mitikus előadás, önmaga mítosza is. A béke, a szeretet, a szerelem, a 20. század és a jelen kor furcsa mítosza jelenik meg benne” – mondta egy interjúban. Aktualitását hangsúlyozva hozzátette, hogy „a történet és a zene is olyan érzelmi húrokat pendít meg mindenkiben, aki ismeri, amiről érdemes beszélni, leginkább most, amikor háború dúl a közelünkben és fiatal emberek mennek meghalni a frontra, aminek semmi értelme nincs. Értelme a szerelemnek, a barátságnak, az együttdolgozásnak, az összekacsintásnak, az építkezésnek van.”
A rendező a hosszú hajú hippi vezér, George Berger szerepére Bot Gábort kérte fel, míg Claude Hooper Bukowskit Vásárhelyi Áron alakítja. Az amerikai előkelő család sarját, Shelia Franklint Ferenczy-Nagy Bolgárka, az SZFE negyedik évfolyamos fizikai színházi koreográfus hallgatója játssza Zámbó Brigittával kettős szereposztásban, de rajta kívül más színművészetis hallgató, Bíró Kristóf és Csáki Benedek is szerepel a darabban. A produkció dramaturgja, Boda Ábel és rendező asszisztense, Pap Dóra is szintén az egyetem berkeiből érkeztek és bármilyen meglepő, de a darab rendezője, a közel 20 éves színházi rendezői tapasztalattal rendelkező Tompagábor Kornél is jelenleg nálunk tanul drámainstruktor rendező szakon.
A fertőrákosi premier után most Zalaegerszegre utazik a produkció, pénteken a Kvártélyház színpadán csendül fel újra a Vízöntő dala. A közönség itt további hét alkalommal láthatja a darabot, november végétől pedig a Soproni Petőfi Színházban kerül újra színpadra.
A Hair fertőrákosi premierjéről szóló beszámolót itt olvashatjátok.
„Nem rendezni akartam, hanem egy közös történetet megalkotni, amire mindig emlékezni fogunk” – mondja Szarvas József, a negyedéves prózai színészosztály vezetője, aki Dosztojevszkij egyik örök érvényű darabját, a Karamazov testvéreket vitte az osztállyal színpadra. Az egyik összpróbán mi is ott voltunk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Karrierirodája a művészeti tehetségek és szakmai lehetőségek közötti kapcsolat kiépítését szolgálja. Célja, hogy támogassa a hallgatók karrierépítését és elősegítsék az együttműködést a művészeti ökoszisztéma szereplőivel.
Egyetemünk impozáns standdal és izgalmas programkínálattal várta a látogatókat a január 9-11. között megrendezett felsőoktatási expón. A három nap során nemcsak képzéseinket és oktatóinkat ismerhették meg az ország minden részéről érkező érdeklődők, de kipróbálhatták magukat különböző szerepekben is: lehettek hírbemondók, bábművészek vagy előadók a színpadon.
A Budapest Bábszínház a Kulturális és Innovációs Minisztériummal és Budapest Főváros Önkormányzatával közös fenntartásban működik, a kinevezést a kulturális tárca jelentette be. Ellinger Edina bábművész, rendező 2020-ben vette át a színház vezetését Meczner Jánostól.
A magyar származású Adrien Brody főszereplésével készült, amerikai-brit-magyar koprodukcióban forgatott történelmi drámát, A brutalistát három díjjal is jutalmazták a vasárnap esti Golden Globe díjátadó gálán: a legjobb drámai film, a legjobb színész – dráma (Adrien Brody) és a legjobb rendező (Brady Corbet) kategóriákban.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem is részt vesz a 2025. január 9–11. között rendezendő Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállításon! Idén a “D” pavilon HF34-es számú standján találkozhatnak velünk a színházi és a filmes pálya iránt érdeklődők. Mindenkit várunk szeretettel!
Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében először mutatták be magyarul kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit. Az idáig vezető útról a projektben résztvevő negyedéves dramaturghallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.
Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében először mutatták be magyarul kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit. Az idáig vezető útról a projektben résztvevő negyedéves dramaturghallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.