SZFE-s hallgatók a Hairben

Varga Viktória
augusztus 1., csütörtök 10:44
Share

Nagy sikerrel mutatták be hétvégén a világhírű Hair musicalt Tompagábor Kornél rendezésében a Fertőrákosi Barlangszínházban. A zalaegerszegi Kvártélyház és a Soproni Petőfi Színház közös produkciójának végén igazi bulihangulat kerekedett; a közönség állva tapsolt és táncolt a szereplőkkel, köztük a Színház- és Filmművészeti Egyetem színészhallgatóival.

Gerome Ragni és James Rado hallhatatlan rockmusicaljét, a Hairt 1967-ben mutatták be először egy New York-i kis színházban, a Public Theatre-ben, majd az igazi áttörést a következő év hozta meg, mikor a darab a Brodwayt is meghódította. Zseniális zenéjének és aktualitásának köszönhetően a musicalt azóta is töretlen sikerrel játsszák a világban. A Hairt itthon először a Rock Színház mutatta be 1985. augusztus 14-én a Budai Parkszínpadon, majd a darabot azóta olyan jelentős rendezők is színpadra állították, mint Szurdi Miklós, vagy Mohácsi János. „A Hair legnagyobb ereje mindig is az volt, hogy sok fiatal szempár néz le ránk a színpadról, hihetetlen izgalma, ereje, lendülete van” – mondta Szurdi, mikor 10 év után 170 fős szuperprodukcióvá alakította át az előadást 2006-ban. Minden bizonnyal a fiatalokban rejlő erő és lendület motiválhatta a most debütált előadás rendezőjét, Tompagábor Kornélt is, mikor SZFE-s hallgatókat kért fel a darabhoz, amelyet bevallása szerint, mióta színházzal foglalkozik, színre akar vinni. „A Hair mitikus előadás, önmaga mítosza is. A béke, a szeretet, a szerelem, a 20. század és a jelen kor furcsa mítosza jelenik meg benne” – mondta egy interjúban. Aktualitását hangsúlyozva hozzátette, hogy „a történet és a zene is olyan érzelmi húrokat pendít meg mindenkiben, aki ismeri, amiről érdemes beszélni, leginkább most, amikor háború dúl a közelünkben és fiatal emberek mennek meghalni a frontra, aminek semmi értelme nincs. Értelme a szerelemnek, a barátságnak, az együttdolgozásnak, az összekacsintásnak, az építkezésnek van.”

A rendező a hosszú hajú hippi vezér, George Berger szerepére Bot Gábort kérte fel, míg Claude Hooper Bukowskit Vásárhelyi Áron alakítja. Az amerikai előkelő család sarját, Shelia Franklint Ferenczy-Nagy Bolgárka, az SZFE negyedik évfolyamos fizikai színházi koreográfus hallgatója játssza Zámbó Brigittával kettős szereposztásban, de rajta kívül más színművészetis hallgató, Bíró Kristóf és Csáki Benedek is szerepel a darabban. A produkció dramaturgja, Boda Ábel és rendező asszisztense, Pap Dóra is szintén az egyetem berkeiből érkeztek és bármilyen meglepő, de a darab rendezője, a közel 20 éves színházi rendezői tapasztalattal rendelkező Tompagábor Kornél is jelenleg nálunk tanul drámainstruktor rendező szakon.

A fertőrákosi premier után most Zalaegerszegre utazik a produkció, pénteken a Kvártélyház színpadán csendül fel újra a Vízöntő dala. A közönség itt további hét alkalommal láthatja a darabot, november végétől pedig a Soproni Petőfi Színházban kerül újra színpadra.

A Hair fertőrákosi premierjéről szóló beszámolót itt olvashatjátok.

Rombai Péter

Egyéb hírek

„Ha a néző egy kicsit őszintébben megy haza, az már nagyon nagy dolog”

Ilja Bocsarnikovsz orosz-lett színművész, színházrendező, egyetemi tanár. 2017-től rendszeresen dolgozik Magyarországon: sokadik rendezésén van túl, 2022-2023 között a debreceni Csokonai Színház, 2023-tól a Karinthy Színház művészeti vezetője. 2023-tól a Színház- és Filmművészeti Egyetem osztályvezető tanára. A Déryné Magazinnak adott interjújában a színházak jövője kapcsán beszélt többek között emberi értékekről, az élet nagy kérdéseiről és arról, szerinte hol kezdődik a színház.

Elnyerte az Év Kiállítása díjat az OSZMI

A Bodolay Géza Jászai Mari-díjas, érdemes művész, színházi rendező, egyetemünk oktatója által vezetett Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bűvészinasok című tárlata nyerte el idén az Év Kiállítása díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Hagyományok Házában.

Bábozva a veszteség is könnyebben feldolgozható

Egy bábelőadás nem feltétlenül móka és kacagás. A betegség, a halál és a gyász olyan tabu témák, amelyekről Kiss Dorina, harmadéves bábrendező szakos hallgató „Édesanyám, édesanyám” című bábelőadása érzékeny és elgondolkodtató perspektívát nyújt. Az előadást nemrég gyerekközönség előtt is bemutatták.

Vizsgafilm-vetítés az Urániában

Az SZFE film- és televíziórendező BA III. évfolyama és a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyama bemutatja tavaszi vizsgafilmjeit. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja november 22-e, 18 óra. A Díszteremben a film- és televíziórendező BA III. évfolyam rövidfilmjei kerülnek vászonra, a Csortos teremben pedig a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyamának kisfilmjei láthatóak majd.

Megszólíthatók-e irodalommal a mai középiskolások?

A Déryné program részeként indult KultUp alprogram sikerrel válaszol erre a kihívásra: az ország középiskoláit járva a diákok körében is népszerű színházi és művészeti témanapokat tart, amelyhez az elmúlt napokban két helyszínen mi is csatlakoztunk.

Elhunyt Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező

Szomorúan értesültünk róla, hogy Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező, egyetemünk egykori hallgatója elhunyt. Az 1954-ben végzett, sokoldalú színházi szakember alig három hónapja vette át SZFE-s rubindiplomáját.

Tudományos Diákköri Konferencia az SZFE-n

 

 

Egyetemünk 2024. november 29-én (pénteken) a Mészáros utcai oktatási épület 2. emeleti tárgyalótermében tartja Tudományos Diákköri Konferenciáját, amelyre az egyetemi kurzusokon kívül készült műalkotásaikkal és elméleti dolgozataikkal jelentkezhettek mindhárom intézetünk hallgatói. A filmes szekció 09:00 órakor, a színházművészeti szekció 14:00 órakor kezdődik.

Egyetemünk hallgatója lett az év legjobb diák operatőre

Átadták a legjobb operatőröknek járó Kovács László-Zsigmond Vilmos Operatőr Díjakat Budapesten, a Pesti Vigadóban. Nagy örömmel számolunk be róla, hogy a Diákfilm kategória győztese idén Zsoldos Balázs, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója lett!

Több betöltése Több betöltése