Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
Változatos műfajokban, a vizuális történetmesélés széles tárházát bemutató és a látványos filmtechnikai megoldásokat kidomborító rövidfilmes alkotásokkal mutatkoznak be a second unit rendező szak végzősei. Ennek a képzésnek a keretében elsőként Csillag Manó, Dóczé Péter, Gajdics Dávid és Mezei Áron, Géczy Dávid, Fekete Gergő, Nagyistók Edit, Tasi Tibor, valamint Varga Sebastien veszi át a diplomáját a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben.
„A képzésnek köszönhetően olyan szakemberekkel gazdagodik a hazai filmszakma, akik képesek lesznek tévéfilmek, valamint kis- és nagyjátékfilmek akciójeleneteinek megrendezésére, illetve second unit rendezőként segítik a film rendezőjét az egységes és teljes filmélmény megteremtésében.” – mondta Gulyás Buda, a second unit rendező szak vezető tanára, aki korábban olyan nagysikerű filmekben látott el second unit rendezői, illetve operatőri feladatokat, mint a Kincsem, a Szabadság, szerelem, vagy a Válaszcsapás című sorozat.
Balatonfüred, 2024. június 14.
Gulyás Buda, Balázs Béla-díjas operatőr, egyetemi tanár beszédet mond, miután átvette a Magyar Mozgókép Fesztivál, a MOZ.GO életműdíját a Balatonfüredi Kongresszusi Központban 2024. június 14-én.
MTI/Vasvári Tamás
A szakember hozzátette, hogy a képzés során kiemelt hangsúlyt fektettek a mozgóképes készségek magas szintű elsajátítására, valamint azok professzionális alkalmazására a forgatókönyv fejlesztésétől kezdve a végső kópia elkészítéséig. Ennek köszönhetően a végzősök a hollywoodi szuperprodukciók kiszolgálásában éppúgy helyt tudnak majd állni, mint a nagyszabású hazai filmek elkészítésében.
A szak hallgatói széleskörű elméleti és gyakorlati képzésben részesültek egyetemi mesterképzés keretében, aminek köszönhetően szert tettek operatőri és VFX alapismeretekre, megismerték a forgatókönyv vizuális megtervezésének menetét, a logisztikai kihívások kezelését, valamint az akciórendezés folyamatát, a technikák készségszintű alkalmazását gyalogos, lovas, motoros, vagy éppen autós jelenetek felvételekor.
Gulyás Buda elmondta, hogy a végzőseik ugyanolyan szaktudással kell, hogy rendelkezzenek, mint a rendező szakon diplomázók. Hiszen abban a stílusban kell a maguk részét elkészíteniük, ahogy azt a főstáb rendezőjének elképzelései megkövetelik. A képzés tananyagának összeállításakor törekedtek is arra, hogy ezt a stílusolvasást, stílusérzékenységet megtanítsák a diákjainak, amihez a részükről átgondolt, tudatos szakmai alázatra is szükség volt, illetve lesz is majd mindig.
Piroch Gábor kaszkadőrszakértő, egyetemi tanár az ünnepi gálán, ahol átvette a Magyar Mozgókép Fesztivál, a MOZ.GO életműdíját a Balatonfüredi Kongresszusi Központban 2025. június 20-án. Fotó: Rockstar Photographers
A szakvezetés oktatói munkájában Gulyás Buda mellett fontos feladatot kapott a kaszkadőrfeladatok területén Piroch Gábor, aki többek közt olyan hollywoodi és magyar filmekben bizonyította rátermettségét kaszkadőrként, illetve kaszkadőrszakértőként, mint a Szabadság, szerelem, a Titanic, a Terminátor 3. – A gépek lázadása, a Szárnyas fejvadász 2049, vagy a Kincsem.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A legjobb kisjátékfilm, a legjobb forgatókönyv, a legjobb tévéfilm, valamint a legjobb elsőfilmes rendező különdíját is a Színház- és Filmművészeti Egyetem alkotói kapták az 5. MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon.
Június 20-án ünnepélyes keretek között átadták a MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjait a Balatonfüred Kongresszusi Központban. Legnagyobb büszkeségünkre két oktatónk, Koltai Lajos operatőr-rendező és Piroch Gábor kaszkadőrszakértő is átvehette az elismerést.