A négynapos rendezvény ideje alatt megtekinthető a Lencseváltás című werkfotó kiállítás Veszprémben a Magyar Mozgókép Fesztiválon a Hangvilla Multifunkcionális Közösségi Térben.
A Lencseváltás werkfotó kiállítás ? amelyen a 2022-es év mesterszakos vizsgafilmjeinek forgatási képeit nézhetik meg az érdeklődők ?, ünnepélyes megnyitójára június 7-én került sor Veszprémben a Magyar Mozgókép Fesztivál keretében. A kiállítást Szijj András elsőéves film-és televíziórendező szakos hallgatónk nyitotta meg.
„Minden vizsgafilm elkészítése igazi lelki hullámvasút, hol fent, hol lent, egyik pillanatban harmonikus a közös munka, a következőben már élesek a viták. Látszólag nem homogén, ugyanakkor mégis az, ami összeköt bennünket abban a pár forgatási napban, míg elkészül a vizsgafilm. Ez jelentősen kevesebb forgatási napot jelent természetesen, mint egy nagyjátékfilm esetében, de nekünk nagyon fontos ez a pár nap, hisz barátságok köttetnek, vagy éppenséggel billennek meg, de ez is része annak a folyamatnak, aminek mindannyiunk örömmel vetjük alá magunkat, még akkor is, ha olykor rizikós a közös munka, hiszen bárhogyan is, de csak együtt tudunk létrehozni valamit. Olyan lelkiállapotban van a stáb a forgatáson, amit szavakkal nehéz lenne elmondani, ezért üdvözülendő, hogy ez a kiállítás megszülethetett, hiszen a képek sokkal beszédesebbek a forgatási folyamatokról, mint a szavak. Arra bíztatnék mindenkit, amikor megnézi a fotókat, szánjon arra időt, hogy alaposan megvizsgálja a fotókon szereplő emberek tekintetét, mert ezekben a tekintetekben találja majd meg azt a csodát, ami miatt mi itt vagyunk az SZFE-n, s ami miatt a filmkészítés az életünk.” ? mondta el a kiállítás megnyitóján Szijj András.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem következő programja a Levelek Hollywoodból című kiállítás, ami Zsigmond Vilmos Oscar-díjas operatőr leveleit mutatja be, melyeket főiskolai tanárának, Bojkovszky Béla fénymesternek írt 1960 és 1971 között. A levelek a magyar és amerikai filmtörténet eddig még nem ismert, valós képét mutatják meg az érdeklődőknek. A kiállítás megtekinthető június 7-10. között Balatonfüreden, a Partitúra Galériában. Ugyanitt minden nap 16 órától megtekinthető Novák Emil Laci és Vili: Történetek a magyar operatőriskoláról című filmje.
Június 9-én 17 órakor a veszprémi Fotonban ? majd másnap 17.30-kor ? az SZFE vizsgafilmjeit lehet megtekinteni a 60-as évektől napjainkig, a vetítések után lehetőség lesz beszélgetni több alkotóval. Aznap 21 órakor a balatonfüredi Partitúra Galériában Riba Gery, az SZFE másodéves filmrendező szakos hallgatója ad mély atmoszférával átitatott akusztikus koncertet. 21.30-kor a Novák Emil összeállításában megjelent A magyar operatőr iskola története ? A huszadik század technológiai hatásai a filmoktatásra című hiánypótló könyvének lesz bemutatója, ahol Dr. Antal Zsolt, az SZFE oktatásfejlesztési és tudományos rektorhelyettese, Dr. Vecsernyés János, az SZFE mozgóképművészeti rektorhelyettese és Novák Emil a könyv szerzője beszélgetnek a kiadvány születéséről és kiadásáról.
Szeretettel várunk mindenkit!
A Pécsi Nemzeti Színházban megtartották a Hazám, hazám című operabeavató ősbemutatóját. Az előadást negyedéves rendezőhallgatónk, Fejes Szabolcs állította színpadra, akivel arról is beszélgettünk, hogy miért is annyira nehéz műfaj az opera.
Hevesi Fanni: „Csodálatos érzés, ahogyan a színpadon megszületik az, ami addig a fejemben élt” – Az ötödéves fizika színházrendező szakos hallgató gondolt egy merészet és itthon elsőként vitte színre a számos díjjal elismert kortárs brit drámaíró, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című alkotását. Hevesi Fanninak nemcsak a darabválasztása bátor, a megvalósítás is: koncentrálóképességünket folyamatosan teszteli, ugyanis három generáció történetét egyidőben láthatjuk a színpadon. A rendezővel a Bethlen Téri Színházban a bemutató előtt beszélgettünk.
A kecskeméti Neumann János Egyetem adott otthont a Férfi-női futsal MEFOB 1. fordulójának, ahol két nemben összesen 6 egyetemi csapat mérte össze erejét. Az SZFE most először vett részt a megmérettetésen.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Vizkeleti Dániel DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A magyar-török kulturális kapcsolatokat felidéző T’örökségünk című novelláskötetet ünnepélyes keretek között mutatták be októberben a Műcsarnokban. A kötet öt történetét harmadéves rendező hallgatónk, Kepics Mihály és elsőéves, már turkológia szakon végzett rendező hallgatónk, Miklós-Kovács Bernát állította színpadra. A darabot most bemutatták Isztambulban is, az SZFE-vel a Madách-projekt óta szorosan együttműködő Istanbul Aydin Unvesity-n.
Az Egyetem 2024. november 29-én megtartotta Tudományos Diákköri Konferenciáját. A konferencián a délelőtti filmművészeti és a délutáni színházművészeti szekcióban 11-11 pályázati munkát mutattak be a résztvevők.
Magyarország legrangosabb tudományos diákrendezvényét, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK) egyetemünk két másodéves prózai színművész hallgatójának, Benyó Klárának és Balog Zsoltnak a közreműködésével készülő reklámfilm népszerűsíti, akik első alkalommal tapasztalhatták meg a professzionális filmkészítés kulisszatitkait.
Végzős hallgatónk, Pásztor Ádám főszereplésével látható a Magyar Színház Sinkovits Imre Stúdiószínpadán mesteroktatónk, Nagybaczoni Nagy Kati rendezésében a Jó estét nyár, jó estét szerelem című zenés színmű.