Művészeti párbeszéd bontakozott ki a Színház- és Filmművészeti Egyetem harmadéves színművészhallgatóinak részvételével és Rátóti Zoltán vezetésével szombaton a Pesti Vigadóban. Az intézmény ezúttal a Nyitott Ház rendezvénysorozattal nyújtott lehetőséget az érdeklődőknek, hogy közelebbről megismerjék az épület gazdag kulturális örökségét és részesei legyenek az egyedi programoknak.
A Pesti Vigadó Nyitott Ház programját először 2015-ben, a Vigadó építésének 150. évfordulóján szervezték meg, és azóta minden évben izgalmas rendezvényekkel várják az érdeklődőket. A rendezvény minden korosztály számára tartogat valami különlegeset: gyermek és felnőtt egyaránt találhat számára érdekes tevékenységeket, legyen az kézműves foglalkozás, vagy éppen épülettörténeti séták.
Az idei rendezvény különösen gazdag programkínálattal büszkélkedhetett. Az SZFE harmadéves színészhallgatói izgalmas beszélgetés keretein belül osztották meg tapasztalataikat az érdeklődőkkel. A hallgatók osztályvezető oktatója, Rátóti Zoltán mint beszélgetőpartner hiteles és inspiráló irányítója volt az eszmecserének. Steenhuis Raul, Varga Anna Zsófia, Bangó Ernest és Bubik Réka színésznövendékek meséltek arról, hogyan képzelték el egyetemi éveiket, miért éppen a színészetet választották és hogyan formálja őket az egyetemi tanulmányok során bekövetkezett belső változás.
A hallgatók szerint az SZFE felvételi vizsgája valóban nem mindennapi élmény: felkavaró és várakozással teli pillanatokkal ajándékozza meg mindazokat, akik elég bátrak és elhivatottak ahhoz, hogy nekifussanak. Az SZFE-re való bekerülés ugyanis nem csupán a továbbtanulás lehetőségét jelenti, hanem egy álom megvalósulását is azok számára, akik a művészeti pályára vágyódnak. Mint elmondták, a felvételi vizsgák egyedülálló módon kötik össze az egyetem aspiránsait, és hogy mennyire különleges az az út, amelyen keresztül az SZFE-re bekerülhet valaki. Az érintettek személyes tapasztalataikkal vázolták a felvételi folyamat általános képét, a három forduló kihívásait és meglepetéseit. A jelentkezőknek három nehéz és izgalmas fordulón kell átesniük ahhoz, hogy eljussanak a várt eredményig. A felkészülés szinte minden esetben éveket vesz igénybe, a színművész szak esetében pedig különösen nagy az érdeklődés, ezért a sokszoros (idén hatvanszoros) túljelentkezés miatt minden évben rendkívüli küzdelem zajlik a helyekért. A jelentkezőknek tehát minden addig megszerzett tudásukat latba kell vetniük annak érdekében, hogy bekerülhessenek az általuk megcélzott, áhított szakra. A leendő hallgatók ezért már a gimnáziumi éveik alatt is a felvételire készülnek, és már ekkor komoly áldozatokat hoznak azért, hogy helyt tudjanak állni a megmérettetéseken. Az egyetemi évek azonban még ennél is többet kívánnak tőlük.
Az SZFE hallgatói elmesélték, hogy a felsőoktatásban töltött első három év teljesen leköti az életüket. Reggel nyolc órától este tizenegyig bent vannak az intézmény falai között és sokszor még hétvégén is próbának. Oktatóik irányítása alatt nem csupán színésztechnikát tanulnak, hanem arra is felkészülnek, hogyan kell majd megfelelniük a színházi szakma által támasztott magas elvárásoknak az egyetemen kívül.
A Vigadóban tartott beszélgetésen is érzékelhető volt a hallgatók elszántsága és elkötelezettsége. Mindannyian egyén motivációkkal és álmokkal érkeztek, ám közös volt bennük a szenvedély és az elhivatottság a színházi világ iránt. Az SZFE felvételi vizsgájáig eljutni már önmagában is rengeteg alázatos munkát és áldozatot követel. A hallgatók különös hangsúlyt helyeztek arra, hogy a felvételizőknek nem csupán fizikailag és szakmailag kell felkészülniük, hanem mentálisan is készen kell állniuk a kihívásokra. Az érintettek humoros és komoly történeteket is megosztottak arról, hogy mi mindenen mentek keresztül a felvételi folyamat során, milyen érzelmekkel várták az eredményhirdetést, valamint, hogy mit éreztek akkor, amikor elhangzott a nevük a felvettek névsorán.
A Nyitott Ház közönsége négy nagyszerű fiatalnak köszönhetően nyerhetett bepillantást az SZFE-z zajló oktatás/oktatói munka világába, a beszélgetés pedig azok számára is inspirációul szolgált, akik hasonló álmokat dédelgetnek.
Fotók: MMA/Walter Péter
A Doktoranduszok Országos Szövetségének (DOSZ) Művészeti, Színház- és Filmtudományi Osztálya április 11-én egyetemünkön rendezte meg az I. DOSZ Arts Művészeti és Művészettudományi Napot. Intézményünk doktorandusz hallgatói nemcsak a szervezésben vállaltak szerepet, hanem előadóként is aktívan közreműködtek a programban.
Az MTVA kínál lehetőséget színművészhallgatóinknak, hogy jövőbeli külsős produkcióinkban szerepeljenek.
Különleges vizsgafeladat vár ebben a félévben mesterszakos operatőr hallgatóinkra: 35 mm-es filmre kell forgatniuk egy jelenetet. Miért kulcsfontosságú a hagyományos filmkészítési eljárások elsajátítása? – erről beszélgettünk Babos Tamással, Balázs Béla-díjas operatőr oktatónkkal.
Április 9-én, Herskó János születésének 99. évfordulóján különleges vetítéssel emlékeztek meg Berlinben a legendás magyar filmrendezőről és tanárról. A programban egykori tanítványainak rövidfilmjei – köztük Böszörményi Géza vizsgafilmje – idézték meg a Mester szellemiségét és pedagógiai örökségét.
A költészet napjára, József Attila születésnapjára időzítették a költő és Gyömrői Edit terápiás kapcsolatát feldolgozó Reménytelenül című film premierjét. A költő szerepét egykori hallgatónk, Sütő András alakítja, aki évek óta szavalja színpadon József Attila műveit, köztük a Szabad ötletek jegyzéke című gondolatfolyamot. A főszereplővel a bemutató után beszélgettünk.
Az SZFE HÖK elnöksége május 15-16-ára írta ki a HÖK-választást. A választáson 9 fős csapatok indulhatnak egy legalább 5000, legfeljebb 8000 karakter hosszúságú pályázat benyújtásával.
Nyolcadik alkalommal hirdeti meg a Füge Produkció évről évre megújuló, kísérletező és egyben hiánypótló tehetséggondozó programját a 2025-ben negyedik alkalommal kiírásra kerülő Mastercard Alkotótárs színházi pályázat keretében.
Az Országos Színházi Találkozó, amely a magyar színházi élet egyik legfontosabb ünnepe, idén is sokszínű és izgalmas előadásokkal várja a közönséget: 79 társulat 125 előadásából válogatták ki azokat a darabokat, amelyek a legmagasabb művészi értéket képviselik. A találkozó programjában magyarországi és határon túli társulatok meghatározó előadásai is helyet kaptak, ezért a versenyprogramban az egész Kárpát-medence magyar színjátszásának repertoárjából válogathatnak az érdeklődők.