Egyetemünk oktatója, Dr. Szirtes Balázs színművész Társművészeteink címmel indított beszélgetéssorozatot az SZFE-n. A programsorozatnak és felvételének a Mészáros utcai campus Virtuális Produkciós Stúdiója ad otthont.
A Társművészeteink c. beszélgetéssorozat első vendége Solymosi Tamás Harangozó Gyula-díjas, Érdemes és Kiváló Művész, balettművész, balettigazgató, balettmester és koreográfus volt, aki már korábban is számos elismert pozíciót töltött be a balett világában, több mint egy évtizede pedig a Magyar Nemzeti Balett vezetője. Solymosi Tamás balettművész diplomáját a Magyar Táncművészeti Főiskolán és a szentpétervári Vaganova Akadémián szerezte, majd a világ legrangosabb színpadain lépett fel a balettirodalom legnagyobb szerepeiben. 2013-óta a Magyar Nemzeti Balett művészeti igazgatója. A beszélgetés érintette a balettművészet pozícióját a színházművészeten belül, a színház és a tánc alkotófolyamatainak összehasonlíthatóságát, az egyes intézmények közötti kapcsolatokat, valamint a repertoár és a balettstílusok koronkénti változásait. A beszélgetés során részleteket láthattunk többek között A hattyúk tavából, A kalózból, a Don Quijotéból, és A makrancos Katából.
A beszélgetőpartnerek megvitatták a két művészeti terület hagyományai közötti kapcsolatot, valamint a balettművészetben megjelenő színházi elemek fontosságát és szerepét. Olyan fontos kérdések is felmerültek, mint például a balettmodernizáció, a klasszikus darabok kortárs környezethez való adaptációja, valamint a balettművész szerepe és felelőssége a társadalomban. A beszélgetés gazdag és sokoldalú volt, amely elmélyítette az egyetem egyedülálló technikájú új stúdiójában, négy kamerával rögzített felvétel jövőbeli nézőinek és az egyetem főként drámainstruktor szakos hallgatóinak ismereteit a balettművészet világával és annak kulturális kontextusával kapcsolatban. Solymosi Tamás sokoldalú tapasztalatai és szakértelme hozzájárultak a diskurzus gazdagításához, illetve az SZFE hallgatói művészi látásmódjának bővítéséhez.
Az esemény televíziós rögzítésének vezetője Zilahy Tamás tanár úr volt, aki az elsőéves televíziós műsorkészítő szakos osztályának hallgatóit koordinálta a forgatás során, az utómunkálatokba pedig Koncz Gabriella tanárnő vezetésével bekapcsolódott a szintén elsőéves vágó osztály is. A tervezett programsorozat így kiváló alkalmat kínált a Németh Antal Drámaelméleti Intézet és a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet szorosabb együttműködésére.
A beszélgetésről készült felvételt hamarosan megtekinthetik az érdeklődők.
Az SZFE Hevesi termében az Első hangon – Kortárs Drámafordító Kollekció című felolvasószínházi est keretében mutatták be kortárs írónők angol nyelven írott drámaszövegeinek részleteit, először magyar nyelven. Az idáig vezető útról a projektben részt vevő negyedéves dramaturg hallgatókkal beszélgettünk egy-egy interjú keretében.
A Pécsi Nemzeti Színházban megtartották a Hazám, hazám című operabeavató ősbemutatóját. Az előadást negyedéves rendezőhallgatónk, Fejes Szabolcs állította színpadra, akivel arról is beszélgettünk, hogy miért is annyira nehéz műfaj az opera.
Hevesi Fanni: „Csodálatos érzés, ahogyan a színpadon megszületik az, ami addig a fejemben élt” – Az ötödéves fizika színházrendező szakos hallgató gondolt egy merészet és itthon elsőként vitte színre a számos díjjal elismert kortárs brit drámaíró, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című alkotását. Hevesi Fanninak nemcsak a darabválasztása bátor, a megvalósítás is: koncentrálóképességünket folyamatosan teszteli, ugyanis három generáció történetét egyidőben láthatjuk a színpadon. A rendezővel a Bethlen Téri Színházban a bemutató előtt beszélgettünk.
A kecskeméti Neumann János Egyetem adott otthont a Férfi-női futsal MEFOB 1. fordulójának, ahol két nemben összesen 6 egyetemi csapat mérte össze erejét. Az SZFE most először vett részt a megmérettetésen.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Vizkeleti Dániel DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A magyar-török kulturális kapcsolatokat felidéző T’örökségünk című novelláskötetet ünnepélyes keretek között mutatták be októberben a Műcsarnokban. A kötet öt történetét harmadéves rendező hallgatónk, Kepics Mihály és elsőéves, már turkológia szakon végzett rendező hallgatónk, Miklós-Kovács Bernát állította színpadra. A darabot most bemutatták Isztambulban is, az SZFE-vel a Madách-projekt óta szorosan együttműködő Istanbul Aydin Unvesity-n.
Az Egyetem 2024. november 29-én megtartotta Tudományos Diákköri Konferenciáját. A konferencián a délelőtti filmművészeti és a délutáni színházművészeti szekcióban 11-11 pályázati munkát mutattak be a résztvevők.
Magyarország legrangosabb tudományos diákrendezvényét, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK) egyetemünk két másodéves prózai színművész hallgatójának, Benyó Klárának és Balog Zsoltnak a közreműködésével készülő reklámfilm népszerűsíti, akik első alkalommal tapasztalhatták meg a professzionális filmkészítés kulisszatitkait.