Egyetemünk oktatója, Dr. Szirtes Balázs színművész Társművészeteink címmel indított beszélgetéssorozatot az SZFE-n. A programsorozatnak és felvételének a Mészáros utcai campus Virtuális Produkciós Stúdiója ad otthont.
A Társművészeteink c. beszélgetéssorozat első vendége Solymosi Tamás Harangozó Gyula-díjas, Érdemes és Kiváló Művész, balettművész, balettigazgató, balettmester és koreográfus volt, aki már korábban is számos elismert pozíciót töltött be a balett világában, több mint egy évtizede pedig a Magyar Nemzeti Balett vezetője. Solymosi Tamás balettművész diplomáját a Magyar Táncművészeti Főiskolán és a szentpétervári Vaganova Akadémián szerezte, majd a világ legrangosabb színpadain lépett fel a balettirodalom legnagyobb szerepeiben. 2013-óta a Magyar Nemzeti Balett művészeti igazgatója. A beszélgetés érintette a balettművészet pozícióját a színházművészeten belül, a színház és a tánc alkotófolyamatainak összehasonlíthatóságát, az egyes intézmények közötti kapcsolatokat, valamint a repertoár és a balettstílusok koronkénti változásait. A beszélgetés során részleteket láthattunk többek között A hattyúk tavából, A kalózból, a Don Quijotéból, és A makrancos Katából.
A beszélgetőpartnerek megvitatták a két művészeti terület hagyományai közötti kapcsolatot, valamint a balettművészetben megjelenő színházi elemek fontosságát és szerepét. Olyan fontos kérdések is felmerültek, mint például a balettmodernizáció, a klasszikus darabok kortárs környezethez való adaptációja, valamint a balettművész szerepe és felelőssége a társadalomban. A beszélgetés gazdag és sokoldalú volt, amely elmélyítette az egyetem egyedülálló technikájú új stúdiójában, négy kamerával rögzített felvétel jövőbeli nézőinek és az egyetem főként drámainstruktor szakos hallgatóinak ismereteit a balettművészet világával és annak kulturális kontextusával kapcsolatban. Solymosi Tamás sokoldalú tapasztalatai és szakértelme hozzájárultak a diskurzus gazdagításához, illetve az SZFE hallgatói művészi látásmódjának bővítéséhez.
Az esemény televíziós rögzítésének vezetője Zilahy Tamás tanár úr volt, aki az elsőéves televíziós műsorkészítő szakos osztályának hallgatóit koordinálta a forgatás során, az utómunkálatokba pedig Koncz Gabriella tanárnő vezetésével bekapcsolódott a szintén elsőéves vágó osztály is. A tervezett programsorozat így kiváló alkalmat kínált a Németh Antal Drámaelméleti Intézet és a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet szorosabb együttműködésére.
A beszélgetésről készült felvételt hamarosan megtekinthetik az érdeklődők.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem tavaly januárban indított együttműködése új szakaszba lép: a három intézmény vezetői 2025. május 8-án határozatlan időre szóló megállapodást írtak alá, folytatva és megerősítve a korábbi, egyéves időtartamra kötött szakmai partnerséget.
Mintegy száz magyar filmet vetítenek az ötödik alkalommal megrendezett MOZ.GO – Magyar Mozgókép Fesztivál kínálatában június 18. és 21. között Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban. Az SZFE vizsgafilmjei idén is helyet kaptak a fesztivál programjában. Az egyetem vetítésein június 19-21. között vehetnek részt az érdeklődők Veszprémben, az Expressóban és a Foton Audiovizuális Centrumban.
Egyetemünk ismét egy nemzetközi rangú alkotót látott vendégül: Valère Novarina, a kortárs francia színház meghatározó írója, rendezője és képzőművésze érkezett hozzánk a Doktori Iskola szervezésében. A látogatás során előadás, többnapos, zártkörű workshop és a Nemzeti Színházban bemutatott, zenével és filmetűdökkel kísért felolvasószínházi performansz keretében találkozhatott vele a szakmai közönség és a hallgatóság.
2025-ben a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának programjában 19 versenyelőadást láthat majd a közönség június 20–28. között. A fesztivál szakmai zsűrijében nagy büszkeségünkre másodéves dramaturghallgatónk, Kiss Anna is helyet kapott.
Egyetemünk vendége lesz május első hetében Valère Novarina, a kortárs francia színház kiemelkedő alkotója, drámaíró, rendező, festő. Művészete Magyarországon is egyre ismertebb, számos hazai és nemzetközi bemutató, fordítás, illetve konferencia kapcsolódik életművéhez. Az SZFE Doktori Iskola meghívására érkező művésszel budapesti tartózkodása során több eseményen is találkozhat a közönség.
A 37. OTDK Művészeti és Művészettudományi Szekciójának idén az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont április 23–25. között. A rendezvény során hét helyszínen 450 pályamunkát értékelt a zsűri. A Színház- és Filmművészeti Egyetemet 24 hallgató képviselte pályamunkáival, a különböző tagozatok zsűrijének munkájában pedig 6 oktatónk vett részt.
A Szenátus választott tagjainak megbízatása 2025. júniusában lejár, így 2025. május 5. és 2025. május 27. között az SZFE szenátusi választást tart. A szenátusi tag választásra jogosult három intézet (SISZMI, ZSVMI, NADEI), valamint a nem oktatói-kutatói munkavállalói kör külön-külön tartanak jelölő értekezletet, ennek megfelelően a szenátusi tagok választását megelőzően négy jelölő értekezlet megtartására kerül sor.
A felvételire jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.