Társművészeteink címmel indított beszélgetéssorozatot Dr. Szirtes Balázs

B. Török Fruzsina
2024 április 5., péntek 08:00.
Share

Egyetemünk oktatója, Dr. Szirtes Balázs színművész Társművészeteink címmel indított beszélgetéssorozatot az SZFE-n. A programsorozatnak és felvételének a Mészáros utcai campus Virtuális Produkciós Stúdiója ad otthont.

A Társművészeteink c. beszélgetéssorozat első vendége Solymosi Tamás Harangozó Gyula-díjas, Érdemes és Kiváló Művész, balettművész, balettigazgató, balettmester és koreográfus volt, aki már korábban is számos elismert pozíciót töltött be a balett világában, több mint egy évtizede pedig a Magyar Nemzeti Balett vezetője. Solymosi Tamás balettművész diplomáját a Magyar Táncművészeti Főiskolán és a szentpétervári Vaganova Akadémián szerezte, majd a világ legrangosabb színpadain lépett fel a balettirodalom legnagyobb szerepeiben. 2013-óta a Magyar Nemzeti Balett művészeti igazgatója. A beszélgetés érintette a balettművészet pozícióját a színházművészeten belül, a színház és a tánc alkotófolyamatainak összehasonlíthatóságát, az egyes intézmények közötti kapcsolatokat, valamint a repertoár és a balettstílusok koronkénti változásait. A beszélgetés során részleteket láthattunk többek között A hattyúk tavából, A kalózból, a Don Quijotéból, és A makrancos Katából.

A beszélgetőpartnerek megvitatták a két művészeti terület hagyományai közötti kapcsolatot, valamint a balettművészetben megjelenő színházi elemek fontosságát és szerepét. Olyan fontos kérdések is felmerültek, mint például a balettmodernizáció, a klasszikus darabok kortárs környezethez való adaptációja, valamint a balettművész szerepe és felelőssége a társadalomban. A beszélgetés gazdag és sokoldalú volt, amely elmélyítette az egyetem egyedülálló technikájú új stúdiójában, négy kamerával rögzített felvétel jövőbeli nézőinek és az egyetem főként drámainstruktor szakos hallgatóinak ismereteit a balettművészet világával és annak kulturális kontextusával kapcsolatban. Solymosi Tamás sokoldalú tapasztalatai és szakértelme hozzájárultak a diskurzus gazdagításához, illetve az SZFE hallgatói művészi látásmódjának bővítéséhez.

Az esemény televíziós rögzítésének vezetője Zilahy Tamás tanár úr volt, aki az elsőéves televíziós műsorkészítő szakos osztályának hallgatóit koordinálta a forgatás során, az utómunkálatokba pedig Koncz Gabriella tanárnő vezetésével bekapcsolódott a szintén elsőéves vágó osztály is. A tervezett programsorozat így kiváló alkalmat kínált a Németh Antal Drámaelméleti Intézet és a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet szorosabb együttműködésére.

A beszélgetésről készült felvételt hamarosan megtekinthetik az érdeklődők.

Egyéb hírek

Rómeó és Júlia az esőben – lezárult a soproni Nemzetközi Színházi Műhely

2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.

Karrier, közösségi élmény és világraszóló események – Várja a jelentkezőket a közmédia tehetséggondozó programja

Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.

Szeptemberben debütálnak az SZFE végzős second unit rendezőinek vizsgafilmjei

Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.

Elindult a Nemzetközi Színházi Műhely Sopronban - Hat ország fiatal művészei dolgoznak együtt az alkotótáborban

A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.

„Nem adom tovább” – Női sorsok és családi örökségek Hevesi Fanni rendezésében

Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.

Nemzetközi Színházi Műhelyt szervez az SZFE, a Nemzeti Színház és a Soproni Egyetem

A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.

Múzeumszínház Esztergomban a Múzeumok Éjszakáján

A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.

Meghívó Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020