Útmutatás a művészeti karrierhez: az SZFE Karrierirodája

2024 április 4., csütörtök 12:16.
Share

Az SZFE Karrierirodája friss lendülettel indult el, hogy támogassa a hallgatókat és újonnan végzetteket a sikeres pályakezdésben. Az egyetem nemrégiben alakult szervezeti egységének feladatai közé tartozik a hallgatók és friss pályakezdők karrierjének támogatása, valamint az iparági kapcsolatok építése és ápolása. A Karrieriroda által nyújtott szolgáltatások színes spektruma, valamint a különböző témákra fókuszáló rendezvények és műhelybeszélgetések által az SZFE hallgatói és végzettjei jelentős előnyre tehetnek szert karrierjük kezdeti szakaszában. A  megszervezett események segítségével ráadásul arra is lehetőséget kapnak, hogy olyan sikeres művészektől inspirálódjanak, akik korábban már bizonyítottak a szakmában.

Az iroda egyik fő célkitűzése a karrierkezdési stratégiák hallgatókkal történő megosztása annak érdekében, hogy segítsenek nekik megtalálni az útjukat, valamint sikeresen felépíteni a karrierjüket. Ehhez olyan tapasztalt művészeket tervez az egyetem meghívni, akik megosztják velük tapasztalataikat saját pályájuk elindításával, valamint azzal kapcsolatban, hogyan építették fel kapcsolati hálójukat, illetve, hogy milyen kihívásokkal szembesültek az egyetemről való kilépésük után. Ezek a tanácsok nagymértékben segíthetnek a hallgatóknak a pályakezdéskor az első lépések megtételében.

Egy másik fontos terület, amelyre a Karrieriroda hangsúlyt fektet: a színházban zajló multidiszciplináris együttműködések. A más művészeti ágakkal, például zenészekkel, rendezőkkel, díszlettervezőkkel és egyéb szakemberekkel történő együttműködés kulcsfontosságú a kreatív projektek sikere szempontjából. Ennek érdekében az SZFE Karrierirodája olyan sikeres művészeket szeretne meghívni, akik sikeres együttműködésekről számolhatnak be a hallgatóságnak, akár egyidejűleg több művészeti területen is végzett alkotói és/vagy előadói tevékenységükről.

Emellett a digitális jelenlét és a személyes márkaépítés is egy olyan fontos téma, amely a Karrieriroda vállalásaihoz tartozik, ugyanis a mai világban ezek már a színművészek érvényesülése szempontjából is nélkülözhetetlenek. Ennek érdekében az iroda munkatársai arra is fókuszálnak, hogy meghívott vendégeik megoszthassák tapasztalataikat arról, az előadóművészek hogyan használhatják ki a közösségi média adta lehetőségeket, az online portfóliót és az egyéb digitális eszközöket szakmai előmenetelük érdekében.

Szintén fontos téma az önmenedzsment és a munkaerőpiac kihívásainak a kérdése is, hiszen a hatékony önmenedzsment-stratégiák és a változó munkaerőpiaci környezethez való alkalmazkodás kulcsfontosságúak az eredményes karrierépítés megtervezésekor. Tapasztalt szakemberek osztják meg ezekkel kapcsolatos, bevált módszereiket és más észrevételeiket az SZFE hallgatóival.

Végül, de nem utolsó sorban az alternatív színházi formák és platformok, valamint az iparág jövőjének és trendjeinek kérdéséről is fontos néhány szót szólni a Karrieriroda munkája kapcsán. Az alternatív színházi formák, online előadások, podcastek és más platformok lehetőséget teremtenek a színművészek számára, hogy megismerjék az iparág jövőjével és legújabb trendjeivel kapcsolatos észrevételeket, amelyek segítségével felkészülhetnek a művészeti világ változásaira és a posztmodern korban megváltozott kihívásaira.

Összességében a Karrieriroda által tervezett szolgáltatások (személyes karrier-tanácsadás, mentorprogramok, szakmai workshopok, tréningek és kapcsolatépítő események) lehetőséget kívánnak teremteni, hogy a hallgatók továbbfejleszthessék készségeiket, növeljék szakmai kapcsolataikat és megtalálják helyüket a művészeti iparágban. A Karrieriroda által nyújtott segítség és támogatás hozzájárulhat ahhoz, hogy az SZFE hallgatói magabiztosan lépjenek be az előadóművészet világába.

 

Egyéb hírek

Újra vár az Alkotóműhelyek Hete!

Hogyan írjunk vígjátékot? Gyors beszéd és hadarás javítása, Othello megfojtásjelenete, Interaktív filmkészítés – csak néhány cím az SZFE tavaszi szemeszterét indító Alkotóműhelyek Hete programsorozatából. Február 10. és 14. között az SZFE hallgatói egyedülálló szakmai előadásokon, gyakorlati foglalkozásokon, mesterkurzusokon és az SZFE-könyvek újabb köteteinek bemutatóján is részt vehetnek. Az ötnapos esemény nem csupán az egyes intézetek képzéseinek megismerésére kínál lehetőséget, hanem teret ad a különböző szakokon tanuló hallgatók közös gondolkodására, valamint a művészeti folyamatok mélyebb megértésére és felfedezésére is.

Rockosított Hamlet tavaly végzett hallgatónkkal a főszerepben

A békéscsabai Jókai Színházban Seregi Zoltán rendezésében mutatják be február 1-jén Shakespeare – Zalán Tibor – Szűts István Hamletrock című drámáját, amely rockos változatban idézi fel az ismert történetet. Az előadás főszerepével mutatkozik be a békéscsabai közönségnek tavaly végzett hallgatónk, Juhász Bence.

Célegyenesben A cirkuszhercegnő az Operettszínházban

Bemutatták a Kálmán Imre nagyoperettjéből készülő varázslatos előadás alkotói csapatát, rendezői koncepcióját és díszletterveit, valamint a produkcióban színpadra lépő művészeket. A darabban szerepet kaptak a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói is.

 

Vár a színpad! – új mesterkurzusok az SZFE-n

A Színház- és Filmművészeti Egyetem 2025 februárjában három 12 hetes mesterkurzust indít: mozgás-, hangképzés- és egy kombinált mozgás–hangképzés tematika mentén. A mozgásmesterkurzus képzési felelőse Vidáné Szent-Ivány Kinga Harangozó Gyula-díjas egyetemi docens, míg a hangképzésé Keszei Borbála Liszt Ferenc-díjas egyetemi adjunktus.

 

Oscar-díjra jelölték Jancsó Dávidot, A brutalista magyar vágóját

A 42 éves Jancsó Dávid legendás filmes dinasztia tagja, Jancsó Miklós filmrendező és Csákány Zsuzsa vágó gyermeke. Nemzetközi filmes pályafutását 2012-ben kezdte és az elmúlt években olyan hollywoodi produkciókban dolgozott, mint a Pieces of a Woman, A zsúfolt szoba vagy A Majomember.

 

Elhunyt Mádi Szabó Katalin

Fájdalommal értesültünk a Színház- és Filmművészeti Egyetem egykori oktatója, Mádi Szabó Katalin haláláról, aki 95 éves korában hunyt el. Mádi Szabó Katalin húsz évig dolgozott énektanárként az akkor még főiskolán, mely tevékenységet egészen nyolcvan éves koráig folytatta, csupán a 2010-es évek elején vonult vissza.

 

 

„Színházba járni nem hasznos, hanem elengedhetetlen” – interjú Győrei Zsolttal a magyar kultúra napján

Mi a kultúra haszna, és hogyan lehet az irodalmi műveltség értékeit átadni a mai hallgatóknak? Mi jelenti korunkban a nagyobb kihívást: az eredetiség vagy az arra való igény eltűnése? – többek között erről is beszélgettünk Győrei Zsolt drámaíró, műfordító és dramaturg oktatónkkal a magyar kultúra napja alkalmából.

 

Mindenki vétkezik – Karamazov bemutató

Nem rendezni akartam, hanem egy közös történetet megalkotni, amire mindig emlékezni fogunk” – mondja Szarvas József, a negyedéves prózai színészosztály vezetője, aki Dosztojevszkij egyik örök érvényű darabját, a Karamazov testvéreket vitte színpadra az osztállyal. Az egyik összpróbán mi is ott voltunk.

Több betöltése Több betöltése
Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020