Az idei évben tíz éves jubileumához érkezett a festői környezetben, a nagymarosi a vízparton megrendezett VéNégy Fesztivál és Színházi Találkozó, amely izgalmas és sokszínű programokkal várta a közönséget. A fesztivál keretein belül idén is megvalósulhatott az 5mű kezdeményezés, melynek a Színház- és Filmművészeti Egyetem volt a házigazdája.
A VéNégy Fesztivál hagyományosan az egyik legnagyobb művészeti és kulturális esemény Magyarországon. Idén különleges jelentőséggel bírt, mivel az öt legelismertebb magyar művészeti egyetem – a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Budapesti Metropolitan Egyetem és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem – közösen állított össze egyedi programokat és kiállításokat.
Június 22-én 14:00-kor vette kezdetét az 5 budapesti művészeti egyetem programja a megnyitó eseménnyel, melyen jelen volt az SZFE kancellárja, az LFZE HÖK alelnöke, az MKE, a MOME és az MTE rektorhelyettese, akik köszöntő beszédeikben méltatták az 5mű kezdeményezést. Az egyetemek vezetői biztosították a hallgatókat, hogy támogatják a további közös munkát, az egyetemek együttműködését és a hallgatók kapcsolattartását. Ez példátlan összefogás a hazai művészeti egyetemek közösségépítésében.
Dr. Szarka Gábor, az SZFE kancellárja örömét és háláját fejezte ki, hogy az SZFE a kezdeményezés élére állhatott. Köszönetét fejezte ki minden hallgatónak és kollégának, akik az elmúlt időszakban azon dolgoztak, hogy az 5mű-s programok minél színesebbek legyenek. Reményét fejezte ki, hogy ez csak a kezdet, és jövőre még fejlődni fog az 5mű tematikája, és minden a hallgatók által megálmodott program megvalósulhat.
Kis Domonkos Márk fesztiváligazgató beszédében elmondta, hogy minden művészeti ágban fontos felelősség az, hogy átadják a tudást, átadják a helyet és a lehetőségeket a következő generáció számára.
A VéNégy Fesztivál és Színházi Találkozó egy különleges alkalom és helyszín arra, hogy a magyarországi művészeti egyetemek bemutathassák tehetséges hallgatóik munkáit és alkotásait. A négynapos fesztivál kiváló lehetőséget biztosított a hallgatóknak, hogy megismerkedhessenek egymás művészeti ágaival.
A fesztivál idejére a hallgatói közösségek birtokba vették az 5mű úszószínpadát és a fesztivál teljes területét is. A Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatói látványos installációkkal és számos dekorációval tették színesebbé és szebbé a környezetet. A hallgatók több hónapos munkájának eredményeként workshop-ok, szakmai beszélgetések, színházi, zenés és táncos produkciók követték egymást az 5mű színpadon.
Ezen programokon keresztül a VéNégy Fesztivál lehetőséget teremtett a művészeti egyetemek hallgatóinak, hogy bemutassák tehetségüket, egyedülálló művészeti élményeket nyújtsanak a látogatóknak, és hozzájáruljanak a művészeti kultúra fejlődéséhez Magyarországon.
Hogyan írjunk vígjátékot? Gyors beszéd és hadarás javítása, Othello megfojtásjelenete, Interaktív filmkészítés – csak néhány cím az SZFE tavaszi szemeszterét indító Alkotóműhelyek Hete programsorozatból. Február 10. és 14. között az SZFE hallgatói egyedülálló szakmai előadásokon, gyakorlati foglalkozásokon, mesterkurzusokon és az SZFE-könyvek újabb köteteinek bemutatóján is részt vehetnek. Az ötnapos esemény nem csupán az egyes intézetek képzéseinek megismerésére kínál lehetőséget, hanem teret ad a különböző szakokon tanuló hallgatók közös gondolkodására, valamint a művészeti folyamatok mélyebb megértésére és felfedezésére is.
A Békéscsabai Jókai Színházban Seregi Zoltán rendezésében mutatják be február 1-jén Shakespeare-Zalán Tibor-Szűts István Hamletrock című drámáját, amely rockos változatban idézi fel az ismert történetet. Az előadás főszerepével mutatkozik be a békéscsabai közönségnek tavaly végzett hallgatónk, Juhász Bence.
Bemutatták a Kálmán Imre nagyoperettjéből készülő varázslatos előadás alkotói csapatát, rendezői koncepcióját és díszletterveit, valamint a produkcióban színpadra lépő művészeket. A darabban szerepet kaptak a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói is.
A Színház- és Filmművészeti egyetem 2025 februárjában három 12 hetes mesterkurzust indít: mozgás, hangképzés és egy kombinált mozgás-hangképzés tematika mentén. A mozgás mesterkurzus képzési felelőse Vidáné Szent-Ivány Kinga Harangozó Gyula-díjas egyetemi docens, míg a hangképzésé Keszei Borbála Liszt Ferenc-díjas egyetemi adjunktus.
A 42 éves Jancsó Dávid legendás filmes dinasztia tagja, Jancsó Miklós filmrendező és Csákány Zsuzsa vágó gyermeke. Nemzetközi filmes pályafutását 2012-ben kezdte és az elmúlt években olyan hollywoodi produkciókban dolgozott, mint a Pieces of a Woman, A zsúfolt szoba vagy A Majomember.
Fájdalommal értesültünk a Színház- és Filmművészeti Egyetem egykori oktatója, Mádi Szabó Katalin haláláról, aki 95 éves korában hunyt el. Mádi Szabó Katalin húsz évig dolgozott énektanárként az akkor még főiskolán, mely tevékenységet egészen nyolcvan éves koráig folytatta, csupán a 2010-es évek elején vonult vissza.
Mi a kultúra haszna, és hogyan lehet az irodalmi műveltség értékeit átadni a mai hallgatóknak? Mi jelenti korunkban a nagyobb kihívást: az eredetiség vagy az arra való igény eltűnése? – többek között erről is beszélgettünk Győrei Zsolt drámaíró, műfordító és dramaturg oktatónkkal a magyar kultúra napja alkalmából.
„Nem rendezni akartam, hanem egy közös történetet megalkotni, amire mindig emlékezni fogunk” – mondja Szarvas József, a negyedéves prózai színészosztály vezetője, aki Dosztojevszkij egyik örök érvényű darabját, a Karamazov testvéreket vitte színpadra az osztállyal. Az egyik összpróbán mi is ott voltunk.