Vitray Tamás méltatta Berecz Pétert, az SZFE volt hallgatóját

október 14., hétfő 14:58
Share

A Szervdonációs és Transzplantációs Európa Nap alkalmából sajtódíjat kapott egyetemünk tavaly végzett hallgatója, a Heti Napló riportere, Berecz Péter Junior Prima díjas szerkesztő-riporter, rendező. Péter a Heti Napló Sváby Andrással című műsor szerkesztő-riportere, aki már szakmai gyakorlatát is az ATV-ben végezte.

Az Európa Tanács által kezdeményezett Szervdonációs és Transzplantációs Európa Nap első alkalommal 1996-ban, Genfben került megrendezésre. Magyarországon 2007 óta ünneplik együtt – szervre várók, szervátültetettek, donorok, donor hozzátartozók, orvosok, nővérek – a Szervdonáció és Transzplantáció Napját.

2020-tól „Média a szervátültetésért” díjat is átad ezen a napon a Transzplantációs Alapítvány olyan újságíróknak, akik munkájukkal a szervátültetés ügyét támogatják. Az idén az elismerést egykori hallgatónk, a Junior Prima díjas Berecz Péter, a Heti Napló riportere kapta. Péter már középiskolai tanulmányai alatt elkezdett ismerkedni a televíziózással. Később párhuzamos tanulmányokat folytatott az Eötvös Loránd Tudományegyetemen a kommunikáció- és médiatudomány, továbbá a Színház- és Filmművészeti Egyetemen televíziós műsorkészítő szakokon, ahol Kolosi Péter és Zilahy Tamás voltak az osztályvezetői.

Czakó András

Berecz Péter elismeréséhez nem kisebb név, mint Vitray Tamás írt laudációt:

„A mi emberünk (Berecz Péter) nagyon fiatal ember. Huszonnégy éves. Az általam látott művei, sokkal idősebbet sejtetnek. Sokkal érettebb és sokkal mélyebben gondolkodó, lényeglátó. Jól érti, érzi, hogy nem neki kell elérzékenyülnie, meghatódnia, ámulnia, gyönyörködnie, hanem mindezt kiváltania kell nézőiből. Tetszenek tudni, milyen kevesek képessége ez?! Filmje és általában téma választásai nyomán, gazdag érzelmi skálán visznek végig, de nem egyszer a józan megértetéssel vált ki belőlünk, nézőiből hatást. Kevés szóval, tiszta beszéddel szól, vagy – és ez megint nagy vívmány és ritka képesség – hallgat. Ez a mostani alkalom nem ad lehetőséget a példálózásra, elemzésre. Példákkal nem lehet megtámasztanom, bemutatnom, amiket tapasztaltam műveit figyelve, legfeljebb azt bizonygathatom, hogy fiatal kora ellenére, mennyire érett mestere szakmájának” – fogalmazott Vitray Tamás.

„Amikor egy riporter belekezd egy történet forgatásába, akkor nem arra gondol, hogy azt egyszer majd elismerik és abból egy díj lesz, viszont ilyenkor meg lehet egy kicsit állni és ünnepelni” – mondta az elismerésről Berecz Péter.
„Számomra a legfelemelőbb pillanat a díjátadó után következett. Egy hölgy könnyes szemmel jött oda hozzám, ő júniusban adta oda egyik veséjét férjének. Azt mondta, hogy ötször megnézte az erről szóló Heti Naplós filmemet és azután döntötte el, hogy megteszi ezt a lépést. Nekem ez volt az igazi díj.”

Egyéb hírek

Rituális térbe helyezett Aiasz – beszélgetés Czene-Polgár Donáttal

Az Antik tragédia a kortárs színpadon című konferencián mutatták be Szophoklész Aiasz című drámáját Czene-Polgár Donát harmadéves dramaturg szakos hallgató rendezésében. Mi vitte el a mozgásszínház felé, és miért fontos ma a női sorsok ábrázolása? – erről is kérdeztük a Lázár Balázs és Szabó Réka osztályában tanuló fiatal alkotót interjúnkban.

Kortársunk Aiszkhülosz és kortársunk Szophoklész – interjú Kaj Ádámmal

Hogyan lehet az ókori görög drámákat ma is élővé tenni? – erről beszélgettünk Kaj Ádámmal, az SZFE Doktori Iskolájának másodéves hallgatójával, aki az Antik tragédia a kortárs színpadon című konferencia kísérőprogramjaként állította színpadra a Leláncolt Prométheuszt.

„Ha a néző egy kicsit őszintébben megy haza, az már nagyon nagy dolog”

Ilja Bocsarnikovsz orosz-lett színművész, színházrendező, egyetemi tanár. 2017-től rendszeresen dolgozik Magyarországon: sokadik rendezésén van túl, 2022-2023 között a debreceni Csokonai Színház, 2023-tól a Karinthy Színház művészeti vezetője. 2023-tól a Színház- és Filmművészeti Egyetem osztályvezető tanára. A Déryné Magazinnak adott interjújában a színházak jövője kapcsán beszélt többek között emberi értékekről, az élet nagy kérdéseiről és arról, szerinte hol kezdődik a színház.

Elnyerte az Év Kiállítása díjat az OSZMI

A Bodolay Géza Jászai Mari-díjas, érdemes művész, színházi rendező, egyetemünk oktatója által vezetett Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bűvészinasok című tárlata nyerte el idén az Év Kiállítása díjat, amelyet kedden adtak át Budapesten, a Hagyományok Házában.

Bábozva a veszteség is könnyebben feldolgozható

Egy bábelőadás nem feltétlenül móka és kacagás. A betegség, a halál és a gyász olyan tabu témák, amelyekről Kiss Dorina, harmadéves bábrendező szakos hallgató „Édesanyám, édesanyám” című bábelőadása érzékeny és elgondolkodtató perspektívát nyújt. Az előadást nemrég gyerekközönség előtt is bemutatták.

Vizsgafilm-vetítés az Urániában

Az SZFE film- és televíziórendező BA III. évfolyama és a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyama bemutatja tavaszi vizsgafilmjeit. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja november 22-e, 18 óra. A Díszteremben a film- és televíziórendező BA III. évfolyam rövidfilmjei kerülnek vászonra, a Csortos teremben pedig a dokumentumfilm-rendező művész MA II. évfolyamának kisfilmjei láthatóak majd.

Megszólíthatók-e irodalommal a mai középiskolások?

A Déryné program részeként indult KultUp alprogram sikerrel válaszol erre a kihívásra: az ország középiskoláit járva a diákok körében is népszerű színházi és művészeti témanapokat tart, amelyhez az elmúlt napokban két helyszínen mi is csatlakoztunk.

Elhunyt Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező

Szomorúan értesültünk róla, hogy Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező, egyetemünk egykori hallgatója elhunyt. Az 1954-ben végzett, sokoldalú színházi szakember alig három hónapja vette át SZFE-s rubindiplomáját.

Több betöltése Több betöltése