Dedikált programsávban mutatják be a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak alkotásait a Magyar Mozgókép Fesztiválon. Csáky Attila fesztiváligazgató, a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet oktatója a Magyar Nemzetnek adott interjújában beszélt a lehetőség jelentőségéről és az SZFE szerepéről a fesztiválon.
A „Bemutatkozik az SZFE” nevű programsáv biztosít lehetőséget a fiatal alkotóknak, hogy június 12-15. között bemutathassák munkáikat a Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban zajló Magyar Mozgókép Fesztiválon. Csáky Attila a Magyar Nemzetnek elmondta: legfontosabb céljuk, hogy a mozgóképfesztivál teret adjon annak, hogy a gyakorlott filmkészítők, de a filmek szerelmesei is megismerjék a feltörekvő generációt. Hangsúlyozta, hogy a dedikált programban vetített kisjátékfilmek sorra járják a hazai és a nemzetközi fesztiválokat, és – mint fogalmazott – itt az ideje, hogy a magyar közönség is találkozzon ezekkel az alkotásokkal.
Csáky Attila hangsúlyozta, hogy a fesztivál célja a magyar filmes közösség összefogása és támogatása, valamint a tehetséges fiatal alkotók bemutatása a szélesebb közönség számára. Az interjúban arról is beszélt, hogy a fesztivál három helyszínén nemcsak a magyar mozi rajongóinak kínálnak értékes programokat, hanem a rendezvény a hazai filmes szakma számára is lehetőséget nyújt a fejlődésre és a kapcsolatok építésére.
Az idei fesztivál a Ma este gyilkolunk című krimi-vígjátékkal nyit, amely számos színészlegendát vonultat fel, és ősztől kerül a mozikba. A fesztivál új neve, a MOZ.GO, a film születésének gyökereihez nyúlik vissza, utalva a lendületességre és a mozizás élményére. A vetítések változatos helyszíneken, például a veszprémi História Kertben, a füredi Tagore-sétányon és Balatonalmádi strandján zajlanak.
A fesztiválon idén először bepillantást nyerhet a közönség az olyan jelenleg készülő magyar filmsorozatok, mint a Hunyadi és a S.E.R.E.G. kulisszatitkaiba is. Csáky Attila kiemelte, hogy a Magyar Mozgókép-fesztivál nemcsak az elmúlt év filmes termésének összegzése, hanem a nemzeti filmipar éves seregszemléje is. A „Made in Hungary” szekcióban olyan világhírű filmek is szerepelnek, mint a Dűne 2. és a Szegény párák, amelyekben a magyar filmes szcéna krémje is közreműködött.
A fesztivál célja, hogy bemutassa a magyar filmgyártás jelenét és jövőjét, és összekapcsolja a hazai filmes szakmát a nemzetközi filmiparral. Csáky szerint a filmek fontos üzenetet közvetítenek a jövő generációinak, maga a fesztivál pedig kiváló lehetőséget biztosít ahhoz, hogy a közönség találkozzon a magyar filmekkel és alkotóikkal.
A teljes interjú ITT olvasható.
A Magyar Mozgókép Fesztivál SZFE-s jelöltjeiről szóló hírünk ITT olvasható.
Forrás: magyarnemzet.hu
Fotók: Bach Máté, Kovács Bálint
Koltai Lajos rendező osztályában végez Somossy Barbara, akit már jól ismer a közönség műsorvezetőként, de a jövőben bizonyosan sokat hallunk majd róla a filmezés világából is.
2024. szeptember 17. és 22. között hetedik alkalommal rendezik meg a Budapesti Klasszikus Film Maratont, a restaurált filmklasszikusok és a filmtörténeti ritkaságok, gyöngyszemek nemzetközi fesztiválját.
Idén is lesznek népszerű szabadtéri vetítések és élőzenés filmkoncertek, számos szakmai program, közönségtalálkozó, mesterkurzus, diákvetítés, a legkisebbeket pedig a klasszikus rajzfilmek mellett filmes játszóház várja.
14 170 néző előtt elevenedett meg Dobó István legendás esküje az Egri csillagok előadása alatt az MVM Dome-ban megismételhetetlen színháztörténeti pillanatként.
Hivatalosan is megnyitotta a 2024/-25-ös tanévet a megújult Színház- és Filmművészeti Egyetem. Prof. dr. Sepsi Enikő, az intézmény rektorának ünnepi beszédét a Papageno változtatás nélkül közölte.
Az elmúlt években egyre több nagyberuházású nemzetközi filmet forgatnak itthon, ezért időszerűvé vált a filmes képzés magasabb szintre emelése.
Idén elsőként Magyarországon a Naphegyen oktatnak úgynevezett second unit-rendezőket, a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben, Gulyás Buda Balázs Béla-díjas operatőr, a Magyar Mozgókép Fesztivál életműdíjas alkotója vezetésével.
A művésszel nemcsak a képzés mibenlétéről beszélgetett a Várnegyed, de arról is szó esett, hogy közel negyven éve él a Várban, és soha nem költözne el onnan.
A több évtizedes alkotói pályák ünneplése a Karrieriroda szervezésében megrendezett díszoklevél-átadó ünnepségen.
Szeptember 19-től mutatja be a magyar mozikban Keleti Márton A tizedes meg a többiek című klasszikusát digitálisan felújított formában a Pannonia Entertainment és a Nemzeti Filmintézet.
A Filmarchívum digitális felújítási programjának keretében a magyar filmtörténet klasszikusa 4K felbontásban, eddig nem látott minőségben kerül a közönség elé a mozikban – emelik ki a Pannonia Entertainment hétfői közleményében.
2024. szeptember 2-án hétfőn elkezdődtek Pejtsik Péter zeneszerző és Orbán János Dénes Kossuth-díjas drámaíró Hamupipőke című operettmusicaljének olvasópróbái a Budapesti Operettszínházban. A Nagymező utcai teátrum 2024/25-ös évadának első bemutatóját november 15-én, 16-án és 17-én láthatja majd a nagyközönség. A darab díszlet- és látványtervezője Ferenczfy-Kovács Attila Kossuth-díjas díszlettervező, iparművész; a kosztümök Berzsenyi Krisztina jelmeztervező munkái; a nagyívűnek ígérkező előadás rendező-koreográfusa Bozsik Yvette Kossuth-díjas színházi alkotó.