Dedikált programsávban mutatják be a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak alkotásait a Magyar Mozgókép Fesztiválon. Csáky Attila fesztiváligazgató, a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet oktatója a Magyar Nemzetnek adott interjújában beszélt a lehetőség jelentőségéről és az SZFE szerepéről a fesztiválon.
A „Bemutatkozik az SZFE” nevű programsáv biztosít lehetőséget a fiatal alkotóknak, hogy június 12-15. között bemutathassák munkáikat a Veszprémben, Balatonfüreden és Balatonalmádiban zajló Magyar Mozgókép Fesztiválon. Csáky Attila a Magyar Nemzetnek elmondta: legfontosabb céljuk, hogy a mozgóképfesztivál teret adjon annak, hogy a gyakorlott filmkészítők, de a filmek szerelmesei is megismerjék a feltörekvő generációt. Hangsúlyozta, hogy a dedikált programban vetített kisjátékfilmek sorra járják a hazai és a nemzetközi fesztiválokat, és – mint fogalmazott – itt az ideje, hogy a magyar közönség is találkozzon ezekkel az alkotásokkal.
Csáky Attila hangsúlyozta, hogy a fesztivál célja a magyar filmes közösség összefogása és támogatása, valamint a tehetséges fiatal alkotók bemutatása a szélesebb közönség számára. Az interjúban arról is beszélt, hogy a fesztivál három helyszínén nemcsak a magyar mozi rajongóinak kínálnak értékes programokat, hanem a rendezvény a hazai filmes szakma számára is lehetőséget nyújt a fejlődésre és a kapcsolatok építésére.
Az idei fesztivál a Ma este gyilkolunk című krimi-vígjátékkal nyit, amely számos színészlegendát vonultat fel, és ősztől kerül a mozikba. A fesztivál új neve, a MOZ.GO, a film születésének gyökereihez nyúlik vissza, utalva a lendületességre és a mozizás élményére. A vetítések változatos helyszíneken, például a veszprémi História Kertben, a füredi Tagore-sétányon és Balatonalmádi strandján zajlanak.
A fesztiválon idén először bepillantást nyerhet a közönség az olyan jelenleg készülő magyar filmsorozatok, mint a Hunyadi és a S.E.R.E.G. kulisszatitkaiba is. Csáky Attila kiemelte, hogy a Magyar Mozgókép-fesztivál nemcsak az elmúlt év filmes termésének összegzése, hanem a nemzeti filmipar éves seregszemléje is. A „Made in Hungary” szekcióban olyan világhírű filmek is szerepelnek, mint a Dűne 2. és a Szegény párák, amelyekben a magyar filmes szcéna krémje is közreműködött.
A fesztivál célja, hogy bemutassa a magyar filmgyártás jelenét és jövőjét, és összekapcsolja a hazai filmes szakmát a nemzetközi filmiparral. Csáky szerint a filmek fontos üzenetet közvetítenek a jövő generációinak, maga a fesztivál pedig kiváló lehetőséget biztosít ahhoz, hogy a közönség találkozzon a magyar filmekkel és alkotóikkal.
A teljes interjú ITT olvasható.
A Magyar Mozgókép Fesztivál SZFE-s jelöltjeiről szóló hírünk ITT olvasható.
Forrás: magyarnemzet.hu
Fotók: Bach Máté, Kovács Bálint
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.