Az ország minden tájáról, sőt még a határon túlról is érkeztek diákok egyetemünk nyílt napjára december 7-én. A Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben megtartott egész napos programon az intézetek tájékoztatóit követően a színművész, filmes és drámainstruktori képzésekbe tekinthettek be az érdeklődők.
Prof. dr. Sepsi Enikő, az SFE rektora, ünnepélyes köszöntővel nyitotta meg az eseményt, üdvözölve az érdeklődőket. Mint kiemelte, az SZFE-re bejutni már teljesítmény: „Az ország egyik legkisebb egyeteme vagyunk, 638 hallgatónk van. Ez azt jelenti, hogy nagyon-nagyon sokszoros a túljelentkezés.”
Ezután a következő tanév során elindítani tervezett szakokról beszélt a hallgatóságnak. A rektori köszöntő után mindhárom intézet vezetője egy-egy rövid ismertetőt tartott.
Elsőként Dr. Antal Zsolt, a Németh Antal Drámaelméleti Intézet vezetője, az SZFE oktatási és tudományos rektorhelyettese mutatta be a dramaturg és a drámainstruktor szak képzéseit.
A dramaturg szak kapcsán hangsúlyozta: nagy általános műveltséggel és olvasottsággal, valamint irodalmi ismeretekkel kell rendelkezniük a jelentkezőknek. Mint mondta, a felvételi három fordulóból áll: az első forduló egy, az általános műveltségre vonatkozó, valamint esszékérdéseket tartalmazó írásbeli feladatsor, a második fordulóban egy műelemzést kérnek a jelentkezőktől, a harmadik forduló pedig egy beszélgetés, több órás együttlét, amely során a felvételi bizottság kiválasztja azt a néhány hallgatót, aki megkezdheti a tanulmányait az egyetemen. „Itt a tehetség mellett inkább már a megfelelőség számít” – emelte ki Dr. Antal Zsolt.
A teljesség kedvéért beszélt még az egyetem idén indult művésztanár képzéséről is, amelyre azok felvételizhetnek, akik az SZFE-n végeztek osztatlan ötéves művészeti szakokon, színházi vagy filmes területen.
Dr. Herczeg Tamás, a Sinkovits Imre Színházművészeti Intézet vezetője a színházművészeti képzéseket mutatta be.
„Három szakunk van alapvetően, ebből kettő osztatlan képzés, tehát aki hozzánk bejön, az öt évig legalább itt lesz. Sőt arra biztatunk majd mindenkit, hogy aztán még maradjon is, hiszen van még egy doktori képzés is” – kezdte a tájékoztatót az intézetvezető. Az intézetben kettő osztatlan ötéves képzés, a színművész és a színházrendező szak érhető el, valamint egy felsőoktatási szakképzés, a kétéves rendezőasszisztens szak.
A felvételi a a színművész szak mindegyik specializációján háromfordulós, melyhez Herczeg Tamás egy jó tanácsot is adott a felvételizőknek: „Azzal foglalkozzanak, hogy saját magukat meg tudják mutatni, ne azzal, hogy hogyan tanultak be egy-egy verset, egy-egy monológot. Próbáljanak meg érzékenyek és flexibilisek lenni. A verseny nagy lesz, de nem egymással kell versenyezniük, hanem saját magukat kell képviselniük, erre koncentráljanak.”
Pacskovszky József, a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet intézetvezető helyettese, szintén kiemelte: a felvételi nem egyszerű, de azon elsősorban nem a szakmai tudás a mérvadó, hanem a gondolkodásmód és a rátermettség, azaz, hogy hogyan is közelítenek meg a felvételizők egy témát, egy filmet.
Pacskovszky József kitért a televíziós műsorkészítő szakra is: „Itt is elsősorban az affinitás számít és az az egyéni hang, amivel megpróbálják majd ezt a lényegében már az internetre is áttevődő, de hagyományosan tévés műfajt életre kelteni.”
A nyílt nap során mindhárom intézet munkájába betekintést nyerhettek az érdeklődők.
Gleason-Nagy Natália dramaturg szakos hallgatók segítségével tartott drámaelméleti foglalkozást Performatív gyakorlatok Petri György verseire címmel.
A nemrég átadott Kovács László műteremben Papp Márta Hangszínek és beszédmódok órájába kapcsolódhattak be az érdeklődők. Szergei Szotnyikov Figyelem és koncentráció címmel tartott színész tréning bemutatót a másodéves prózai színművész osztállyal a virtuális stúdióban. A kortárs bábszínház világába pedig Ellinger Edina és Ács Norbert órája nyújtott betekintést.
Novák Emil vezetésével sor került az európai szinten is egyedülálló virtuális stúdió bemutatására is, a televíziós műsorkészítésről pedig Zilahy Tamás tartott bemutatót. Mindezeken túl a nyílt nap folyamán a látogatók részt vehettek kisebb csoportos beszélgetéseken az oktatókkal, a HÖK és az Oktatástámogatási Igazgatóság munkatársaival is, ahol szabadon feltehették kérdéseiket.
A kecskeméti Neumann János Egyetem adott otthont a Férfi-női futsal MEFOB 1. fordulójának, ahol két nemben összesen 6 egyetemi csapat mérte össze erejét. Az SZFE most először vett részt a megmérettetésen.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Vizkeleti Dániel DLA disszertációjának nyilvános védésére.
A magyar-török kulturális kapcsolatokat felidéző T’örökségünk című novelláskötetet ünnepélyes keretek között mutatták be októberben a Műcsarnokban. A kötet öt történetét harmadéves rendező hallgatónk, Kepics Mihály és elsőéves, már turkológia szakon végzett rendező hallgatónk, Miklós-Kovács Bernát állította színpadra. A darabot most bemutatták Isztambulban is, az SZFE-vel a Madách-projekt óta szorosan együttműködő Istanbul Aydin Unvesity-n.
Az Egyetem 2024. november 29-én megtartotta Tudományos Diákköri Konferenciáját. A konferencián a délelőtti filmművészeti és a délutáni színházművészeti szekcióban 11-11 pályázati munkát mutattak be a résztvevők.
Magyarország legrangosabb tudományos diákrendezvényét, az Országos Tudományos Diákköri Konferenciát (OTDK) egyetemünk két másodéves prózai színművész hallgatójának, Benyó Klárának és Balog Zsoltnak a közreműködésével készülő reklámfilm népszerűsíti, akik első alkalommal tapasztalhatták meg a professzionális filmkészítés kulisszatitkait.
Végzős hallgatónk, Pásztor Ádám főszereplésével látható a Magyar Színház Sinkovits Imre Stúdiószínpadán mesteroktatónk, Nagybaczoni Nagy Kati rendezésében a Jó estét nyár, jó estét szerelem című zenés színmű.
A Magyar Speciális Mozgókép Egyesület 10. alkalommal rendezte meg legjelentősebb, határokon átnyúló rendezvényét, a Magyar Speciális Filmfesztivált. A filmes seregszemle egyedülálló: ez az egyetlen fogyatékossággal élőkkel foglalkozó tematikus filmfesztivál Magyarországon. A fesztivált az Uránia Nemzeti Filmszínházban megrendezett nagyszabású gála zárta, melyen az SZFE képviseletében Pacskovszky József két díjat is átadott.
Az SZFE dokumentumfilm-rendező művész MA hallgatói bemutatják vizsgafilmjeiket. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja december 15-e, 16 óra.