A Déryné program részeként indult KultUp alprogram sikerrel válaszol erre a kihívásra: az ország középiskoláit járva a diákok körében is népszerű színházi és művészeti témanapokat tart, amelyhez az elmúlt napokban két helyszínen mi is csatlakoztunk.
A KultUp programkészítői minden iskolának helyszínre szabott órarendet készítenek igazodva a középiskola adottságaihoz. Az órarend összeállításakor a szervezők kiemelten figyelnek arra, hogy a diákok változatos, életkoruknak megfelelő foglalkozásokat kapjanak, hiszen a középiskolák minden évfolyama részt vesz a témanapon. A cél az, hogy a diákok összművészeti élményt kapjanak, így kerül az órarendbe rendhagyó irodalom és drámaóra, zenei foglalkozások és mozgásszínház is.
Ehhez a sokszínű programhoz csatlakozott egyetemünk Makón a Makói József Attila Gimnáziumban és Gyöngyösön a Vak Bottyán János Katolikus Műszaki és Közgazdasági Technikum, Gimnázium és Kollégiumban.
A kötelező olvasmányok feldolgozását egészen egyedi megközelítésben olyan drámapedagógiai foglalkozással segítik, aminek kezdetén színművészek mutatnak be egy rövid jelenetet az adott műből, amit aztán átbeszélnek a diákokkal. A mostani programban szerepelt a Pál utcai fiúk, a Csongor és Tünde, a Helység kalapácsa és az Úri muri is. Amikor benyitottunk az egyik órára, épp a Pál utcai fiúkból készített jelenetet beszélte át drámainstruktor az osztállyal. A jelenet során Nemecseket próbálta víz alá nyomni az ellenfelét megtestesítő színész, amit többen is kellemetlennek és gyomorszorítónak élték meg. A látottak alapján lehetőség nyílt a bántalmazás témáját körbejárni.
A KultUp népszerűségét mutatja, hogy Makón 286, Gyöngyösön pedig 509 diák vett részt a foglalkozásokon. A témanap eredményei közé tartozik az is, hogy a felmérések szerint a résztvevők 85 százaléka közösségi élményként élte meg a programot, 86 százalékuk pedig ajánlaná barátainak is. A legnépszerűbb elemek között a diákok kiemelték a megzenésített költészetet, a közösségi vetélkedőket és az improvizációs játékokat. Kifejezetten szerették Bánki Beni influenszer költészetet és zenei szövegeket ötvöző foglalkozását, ahol azt a feladatot kapták, hogy egy klasszikus magyar versből és egy kortárs dalszövegből írjanak egy új szöveget. Formai megkötés nem volt, így a résztvevők szabadon engedhették kreativitásukat.
A közösségi vetélkedők valóban megmozgatták a diákokat, az Eureka Games vezetésével a gyöngyösi középiskola tornatermében egyszerre öt osztály versengett a győzelemért. A színházi és irodalmi kvízben pedig öt fős csoportokban kellett válaszolniuk néha kifejezetten kihívást jelentő kérdésekre.
A mi kedvencünk a következő volt: Nevezzetek meg öt olyan magyar írót vagy költőt, akinek vezetékneve egyben foglalkozás is… Ugye, hogy nem egyszerű? A győztesek így igazán megérdemelték ajándékainkat, amik közül az SZFE feliratos póló bizonyult a legnépszerűbbnek.
A program céljához, hogy minél több diák számára elérhetővé tegye a kultúra különböző formáit örömmel csatlakozott egyetemünk, a két helyszínen több egykori hallgatónkkal is találkoztunk, akik különböző foglalkozásokat tartottak a diákoknak (egyikük volt Nemecsek). Az együttműködést a jövőben is folytatni fogjuk.
Szomorúan értesültünk róla, hogy Tatár Eszter Jászai Mari-díjas rendező, egyetemünk egykori hallgatója elhunyt. Az 1954-ben végzett, sokoldalú színházi szakember alig három hónapja vette át SZFE-s rubindiplomáját.
Egyetemünk 2024. november 29-én (pénteken) a Mészáros utcai oktatási épület 2. emeleti tárgyalótermében tartja Tudományos Diákköri Konferenciáját, amelyre az egyetemi kurzusokon kívül készült műalkotásaikkal és elméleti dolgozataikkal jelentkezhettek mindhárom intézetünk hallgatói. A filmes szekció 09:00 órakor, a színházművészeti szekció 14:00 órakor kezdődik.
Átadták a legjobb operatőröknek járó Kovács László-Zsigmond Vilmos Operatőr Díjakat Budapesten, a Pesti Vigadóban. Nagy örömmel számolunk be róla, hogy a Diákfilm kategória győztese idén Zsoldos Balázs, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója lett!
Boda Ábel egyszerre egyetemi hallgató és már diplomás alkotó, aki televíziós és dramaturgi tanulmányait ötvözve sajátos szemlélettel építi színházi karrierjét. Gyerekkori vonzalma a színház világa iránt már 17 éves korában megerősödött egy megrázó előadás hatására, azóta pedig saját művein keresztül szeretné feltárni az emberi kapcsolatok mélységeit és a társadalom működését. Legújabb darabját, a Gyászjelentés című komédiát a Magyar Színházban mutatta be októberben.
Élményszerűvé, innovatívvá és elérhetővé tenni az irodalmat – ez a célja a Déryné Program középiskolások számára készített, Dráma Mindenkinek! című új digitális oktatási segédanyagának, amelyet szerdán mutattak be Budapesten.
Emberi szabadság a posztszubjektivitás korában: Antik tragédia a kortárs színpadon címmel világszínvonalon is elismert, neves külföldi és magyar professzorok előadásával szervez konferenciát az SZFE Doktori Iskolája november 14–16-a között. A konferencia részeként bemutatásra kerül Szophoklész Aiasza Czene-Polgár Donát rendezésében és Aiszkhülosz Leláncolt Prométheusza Kaj Ádám színrevitelében, de egy klasszikussal is készülnek a szervezők. A konferencia főszervezőjével, prof. dr. Kocziszky Évával, az SZFE Doktori Iskolájának oktatójával beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) a 2025/2026-os tanévben zsidó színházi specializációt indít az osztatlan színművész szakos képzésén belül. Az ötéves képzés az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) kezdeményezésére, a Milton Friedman Egyetemmel együttműködésben, hazai és nemzetközi szaktekintélyek közreműködésével valósul meg.
A szakmai gyakorlat az egyik legizgalmasabb része a képzésnek! Ilyenkor próbálhatod ki magad először élesben a választott szakmádban, építhetsz értékes szakmai kapcsolatokat, és sokan már ekkor megtalálják későbbi munkahelyüket. Nézzük meg szakonként, milyen lehetőségek várnak rád!