Az SZFE két oktatója is szerepel az idei Magyar Mozgókép Fesztivál díjazottjai között. Koltai Lajos a Semmelweissel a legjobb játékfilm és legjobb rendező díját hozta el, míg Baska Barbara a Baska magyarul beszél című alkotásával a legjobb rövid dokumentumfilm-kategóriában győzött.
További díjazottak:
A legjobb elsőfilmes díját Breier Ádám kapta a Lefkovicsék gyászolnak című filmjéért, a legjobb női főszereplő kategóriában pedig Törőcsik Franciska a Cicaverzumért. Szintén a Lefkovicsék gyászolnak című filmben nyújtott alakításáért vehette át a legjobb férfi főszereplő díját Bezerédi Zoltán is. A Semmelweis a legjobb játékfilm és a legjobb rendező díjon felül további négy szobrot hozott még az alkotóknak. Gálffi László a legjobb férfi mellékszereplő, míg Mészáros Blanka a legjobb női mellékszereplő díját kapta. De a film zenéje és képi világa is elnyerte a zsűri tetszését: a legjobb zeneszerző díja Pacsay Attiláé, legjobb díszlettervezőnek járó díj pedig Peter Sparrowé lett. A Semmelweis mellett A nemzet aranyai is tarolt az esten: a legjobb egész estés dokumentumfilm és a közönségdíj mellett Zákonyi S. Tamás a legjobb producer díját is átvehette.
A legjobb tévéfilmnek járó díjat Rohonyi Gábor és Hegedűs Georgina nyerte el a Bolond Istókkal. A legjobb kisjátékfilm díját Chilton Flóra alkotása, a Széllel szemben kapta. A legjobb egész estés animációnak Gauder Áron alkotása, a Kojot négy lelke bizonyult, amely a Diákzsűri díját is elnyerte. A legjobb rövid animáció Gellár Csaba Puskás Öcsi és barátai – Keserű csoki című alkotása lett. A legjobb tévésorozat díjat Madarász Isti rendezésében a Tündérkert – Kísértések kora kapta.
Az operatőrök között Győri Márk bizonyult a legjobbnak a Hadik fényképezéséért, míg a legjobb forgatókönyvíró díját Fonyódi Tibornak és Tóth Barnabásnak ítélte oda a zsűri a Mesterjátszma című alkotásért. A legjobb hangmérnök díját Madácsi Imre vehette át a Valami madarakért. A legjobb vágó díját a Libertate ’89 – Nagyszebenért Lemhényi Réka kapta. A legjobb jelmez díját Zelenka Nóra nyerte el a Majdnem menyasszony című filmben nyújtott teljesítményével, míg a legjobb maszk díját Tóth Anikó vehette át a Tündérkert – Kísértések koráért.
Idén is átadták a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. és Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap Huszárik Zoltán-díját. Az elismerést az az alkotó kapja, aki kimagasló teljesítményével jelentős hatást gyakorolt a hazai filmművészetre és akinek munkáját az elmúlt évben bemutatták a közmédia televíziós csatornáján. A díjat posztumusz Vitézy Lászlónak ítélték, melyet fia, Vitézy Péter vett át.
A legrangosabb hazai díjátadónak szombat este a Veszprémi Petőfi Színház adott otthont. Gratulálunk a nyerteseknek!
Baska Barbarával készült interjúnk itt olvasható.
2025-ben ismét a Soproni Egyetem adott otthont a Nemzetközi Színházi Műhelynek. A zárónapon, július 8-án az egyetem botanikus kertjének hat különböző pontján mutatták be a hallgatók azokat a Shakespeare Rómeó és Júliája által inspirált rövid színpadi performanszokat, melyeken a hét során dolgoztak.
Ismét meghirdeti nagy sikerű tehetséggondozó programját a Közszolgálati Médiaakadémia Alapítvány. A kiválasztott fiatalok Magyarország legnagyobb médiavállalatánál építhetik karrierjüket, legendák nyomdokaiba léphetnek és nemzetközi, valamint világesemények részesévé válhatnak. Televíziós és rádiós műsorkészítésben, sportújságírásban, valamint az online területen is kipróbálhatják magukat, de választhatják a műszaki területet is. Fejlődésüket elismert médiaszakemberek mentorként segítik. A közmédia augusztus 8-ig várja a jelentkezéseket.
Újabb jelentős mérföldkőhöz ért a Színház-és Filmművészeti Egyetem. Lezárult az első hallgatók képzése a second unit rendező szakon a Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetben. Az egy éves, intenzív mesterkurzus a Balázs Béla-díjas operatőr, Gulyás Buda, illetve az idén Magyar Mozgókép Életműdíjjal kitüntetett kaszkadőrszakértő, Piroch Gábor szakmai irányításával tavaly indult el. A Magyarországon, de a régióban is egyedülállónak minősülő képzésre sokszoros túljelentkezés mellett kilenc fiatalt vettek fel, akik idén szeptemberben mutatják be vizsga- és diplomafilmjeiket.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem, a Soproni Egyetem és a Nemzeti Színház 2025. július 1–9. között közösen rendezi meg a Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron 2025 című programot. Az immár második alkalommal megvalósuló, intenzív nyári alkotótáborban magyar és külföldi színművészhallgatók, valamint rangos hazai és nemzetközi oktatók, rendezők dolgoznak együtt a Soproni Egyetem kampuszán. A megnyitót július 2-án tartották a Ligneum Rendezvényházban.
Három generáció, három női sors, egy mélyreható családi örökség. Hevesi Fanni, az SZFE fizikai színházi rendező és koreográfus osztályának végzős hallgatója, Alice Birch Egy öngyilkosság anatómiája című formailag rendhagyó, mégis megrázó erejű darabját állította színpadra. Az előadás fókuszában a több generáción átívelő traumák és a női identitás állnak – egy olyan színházi világban, ahol a női történetek gyakran háttérbe szorulnak. A rendezővel a koncepció születéséről, a színészi munkáról és a hallgatás örökségéről beszélgettünk.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem – együttműködésben a Nemzeti Színházzal és a Soproni Egyetemmel – 2025 nyarán ismét megrendezi nagysikerű nemzetközi alkotótáborát, amely idén Nemzetközi Színházi Műhely – Sopron, 2025 címmel várja a résztvevőket.
A Múzeumok Éjszakáján különleges múzeumszínházi előadást mutatottak be a Babits Mihály Színház társulatának tagjai és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatói Esztergom öt pontján is. Az esemény ötletgazdája és főszervezője Kaj Ádám, a Babits Mihály Színház igazgatója, az SZFE doktorandusza volt.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Rainer-Micsinyei Nóra DLA disszertációjának nyilvános védésére.