Az SZFE két oktatója is szerepel az idei Magyar Mozgókép Fesztivál díjazottjai között. Koltai Lajos a Semmelweissel a legjobb játékfilm és legjobb rendező díját hozta el, míg Baska Barbara a Baska magyarul beszél című alkotásával a legjobb rövid dokumentumfilm-kategóriában győzött.
További díjazottak:
A legjobb elsőfilmes díját Breier Ádám kapta a Lefkovicsék gyászolnak című filmjéért, a legjobb női főszereplő kategóriában pedig Törőcsik Franciska a Cicaverzumért. Szintén a Lefkovicsék gyászolnak című filmben nyújtott alakításáért vehette át a legjobb férfi főszereplő díját Bezerédi Zoltán is. A Semmelweis a legjobb játékfilm és a legjobb rendező díjon felül további négy szobrot hozott még az alkotóknak. Gálffi László a legjobb férfi mellékszereplő, míg Mészáros Blanka a legjobb női mellékszereplő díját kapta. De a film zenéje és képi világa is elnyerte a zsűri tetszését: a legjobb zeneszerző díja Pacsay Attiláé, legjobb díszlettervezőnek járó díj pedig Peter Sparrowé lett. A Semmelweis mellett A nemzet aranyai is tarolt az esten: a legjobb egész estés dokumentumfilm és a közönségdíj mellett Zákonyi S. Tamás a legjobb producer díját is átvehette.
A legjobb tévéfilmnek járó díjat Rohonyi Gábor és Hegedűs Georgina nyerte el a Bolond Istókkal. A legjobb kisjátékfilm díját Chilton Flóra alkotása, a Széllel szemben kapta. A legjobb egész estés animációnak Gauder Áron alkotása, a Kojot négy lelke bizonyult, amely a Diákzsűri díját is elnyerte. A legjobb rövid animáció Gellár Csaba Puskás Öcsi és barátai – Keserű csoki című alkotása lett. A legjobb tévésorozat díjat Madarász Isti rendezésében a Tündérkert – Kísértések kora kapta.
Az operatőrök között Győri Márk bizonyult a legjobbnak a Hadik fényképezéséért, míg a legjobb forgatókönyvíró díját Fonyódi Tibornak és Tóth Barnabásnak ítélte oda a zsűri a Mesterjátszma című alkotásért. A legjobb hangmérnök díját Madácsi Imre vehette át a Valami madarakért. A legjobb vágó díját a Libertate ’89 – Nagyszebenért Lemhényi Réka kapta. A legjobb jelmez díját Zelenka Nóra nyerte el a Majdnem menyasszony című filmben nyújtott teljesítményével, míg a legjobb maszk díját Tóth Anikó vehette át a Tündérkert – Kísértések koráért.
Idén is átadták a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. és Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap Huszárik Zoltán-díját. Az elismerést az az alkotó kapja, aki kimagasló teljesítményével jelentős hatást gyakorolt a hazai filmművészetre és akinek munkáját az elmúlt évben bemutatták a közmédia televíziós csatornáján. A díjat posztumusz Vitézy Lászlónak ítélték, melyet fia, Vitézy Péter vett át.
A legrangosabb hazai díjátadónak szombat este a Veszprémi Petőfi Színház adott otthont. Gratulálunk a nyerteseknek!
Baska Barbarával készült interjúnk itt olvasható.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanácsa nevében tisztelettel meghívjuk Haragonics Sára Orsolya DLA disszertációjának nyilvános védésére.
Az SZFE filmrendező művész MA, filmoperatőr művész MA és látványtervező művész MA hallgatói bemutatják félévi vizsgafilmjeiket. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja december 15-e, 17 óra.
Az SZFE Mentálhigiénés Hallgatói Tanácsadó Szolgálata augusztusban pályázatot hirdetett a Szolgálat logójának megtervezésére.
Harmincöt éves lett idén a Holt költők társasága című amerikai kultuszfilm, jelentőségéből, mondanivalójából azonban mit sem veszített. Ezt igazolja az SZFE harmadéves prózai színész osztályának színpadi feldolgozása. A bemutatón mi is ott voltunk.
Az SZFE filmrendező művész MA, filmoperatőr művész MA és a látványtervező művész MA hallgatói bemutatják
2023/24-es vizsgafilmjeiket. A vetítés helyszíne az Uránia Nemzeti Filmszínház, időpontja december 15-e, 18:00 óra.
Hogyan jelenhet meg az egyik legősibb színházi műfaj, a misztériumjáték a színpadon ma úgy, hogy az releváns és érdekes legyen akár több korosztály számára is? Többek között erről is szólt a Károli Gáspár Református Egyetem Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézete, a Színház- és Filmművészeti Egyetem Művészettudományi doktori programja, valamint a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara közös szervezésében megvalósuló Misztérium a kortárs színpadon című tudományos konferencia, melyet két helyszínen, a Károli Gáspár Református Egyetem Benda Kálmán Bölcsészet- és Társadalomtudományi Szakkollégiumában és a Színház- és Filmművészeti Egyetem Doktori Iskolájában rendeztek meg.
A rituális színház és a misztériumjátékok kortárs értelmezése kapcsán rendezők, színházi szakemberek keresték a választ arra, miként lehet a spiritualitást és a transzcendens élményt élővé és befogadhatóvá tenni a mai színpadon, miközben a színház legmélyebb küldetését kutatták.
Ünnepélyesen kiosztották a 10. Nemzetközi Speciális Filmfesztivál díjait, amely a fogyatékossággal élő emberek témáját és alkotásait helyezi a középpontba. A rendezvény Magyarország egyetlen olyan filmes eseménye, amely kifejezetten e társadalmi csoport önkifejezésére, inklúziójára és kapcsolatteremtésére irányítja a figyelmet. A fesztivál Aranyszárny nagydíját professzionális kategóriában hallgatónk, Demeter Hunor Cukormáz című vizsgafilmje nyerte el.