SZFE Szakkollégium

Üdvözlünk a Színház- és Filmművészeti Egyetem Szakkollégiumának aloldalán!

Figyelem! A Szakkollégium 2025-26-os tanévére május 25-ig lehet jelentkezni! A felvételi eljárásról lejjebb görgetve tájékozódhatsz.

Ha szeretnéd kibontakoztatni a tehetséged, és megmutatni azt a pluszt, ami benned rejlik, jó helyen jársz. Az SZFE Szakkollégium egy autonóm, szellemi műhely, amely szakmai programokon keresztül kínál fejlődési lehetőséget mindazoknak, akik mélyebb tudásra, inspirációra és értékalapú közösségre vágynak.

Tagjainknak kurzusokat, workshopokat, tematikus képzéseket biztosítunk, hogy a különböző szakirányokról érkező hallgatók közösen gondolkodjanak, alkossanak és egymást is gazdagítsák. A szakkollégium egyfajta kreatív „brain bar”, ahol az együttműködés és az intellektuális nyitottság révén mindenki hozzátesz valamit a közös tudásépítéshez.

Felvételi felhívás

Felvételi felhívás a 2025/2026-os tanévre

Jelentkezési határidő: 2025. május 25. éjfél
Szóbeli forduló: 2025. június 2. 15:00
Értesítés a felvételről: 2025. június 9.

A felvételre jelentkezhet a Színház- és Filmművészeti Egyetem bármely BA, MA és osztatlan képzésében résztvevő és minimum egy éves aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező hallgatója.

A felvételi eljárásra jelentkezni a következők benyújtásával lehet.

1. Rövid amerikai típusú fényképes önéletrajz (telefonos és e-mail elérhetőség megjelölésével)

2. Írásos (1 oldalas) vagy mozgóképes, rögzített jelentkezési anyag benyújtása a szakkollégiumban megvalósítandó terveikről

3. Tanulmányi előmenetel dokumentumainak másolata (egyetemi leckekönyv)

4. Portfólió (amennyiben rendelkezik vele a hallgató)

A jelentkezéshez szükséges dokumentumokat a szakkollegium@szfe.hu címre kérjük megküldeni.

 

Felvételi eljárás

A felvételi eljárás két részből áll: az írásbeli (beküldött pályamunkák) és a szóbeli fordulóból.

A Szakkollégium elnöksége a beküldött pályamunkákból választja ki azokat a hallgatókat, akiket a második fordulóba, a szóbeli felvételi eljárásra behív. A szóbeli felvételin a motivációra és a pályamunkákból kiinduló általános szakmai tájékozottságra, tudományos felkészültségre, érdeklődésre és kreativitásra vonatkozó elbeszélgetés és a hallgató egyetemi évei alatt elért eredményei alapján kerülnek kiválasztásra a hallgatók. A szóbeli forduló pontos helyszínéről e-mailben kapnak értesítést a jelentkezők.

A felvételi eljárás első és második fordulójában kapott pontok összege alapján dől el, hogy kik nyernek felvételt a szakkollégiumba.

A korábban felvételt nyert hallgatók, akik a következő évben is szeretnének a szakkollégium tagjai maradni, éves szakkollégiumi tevékenységükről, elért eredményeikről írásbeli szakmai beszámolót kötelesek benyújtani az elnökség részére.

Miért érdemes csatlakozni?

A Szakkollégium lehetőséget teremt a kiemelkedő képességű hallgatóknak, hogy már az egyetemi éveik alatt megtalálják jövőbeli szakmai és közéleti szerepükhöz vezető útjukat. Az alapképzést kiegészítve betekintést kapnak a színház- és filmművészet, valamint a kapcsolódó tudományterületek szakmai és elméleti hátterének legjavába.

Oktatóink és mentoraink a szakma legjobbjai közül kerülnek ki, akiktől a tagok első kézből tanulhatnak. Olyan műhelymunkákat szervezünk, amelyekben a kutatás, az alkotás, a tudásmegosztás és a társadalmi érzékenység szervesen összekapcsolódik. Nagy hangsúlyt fektetünk a tudományterületek közötti átjárhatóságra, hogy a különböző szakirányok hallgatói együtt dolgozhassanak és tanulhassanak egymástól.

Tagjaink rendszeresen érnek el sikereket a TDK-n és az OTDK-n, sokan pedig a doktori tanulmányaikhoz is itt kapják meg a kezdő lendületet.

Mindemellett törekszünk arra, hogy ösztöndíjprogramunkkal anyagilag is hozzáférhetőbbé tegyük a szakkollégiumi részvételt, s hogy minél többen élhessenek ezzel a kivételes lehetőséggel.

Jelentkezz, és használd ki a tudományos projektek, a művészeti kísérletezés és az inspiráló közösség kínálta lehetőségeket!

A szakkollégiumba minden tanévben a tavaszi szemeszter végéig lehet jelentkezni.

Szakkollégium

Hírek

A szakkollégium hírei

Képzési program

A képzéseink nem frontális előadásokból állnak – inkább műhelymunkákból, mentorált projektekből és alkotói közösségi munkából. Minden tagunk saját kutatási vagy alkotói témával dolgozik, amit tapasztalt mentorok segítenek kibontani. A mentorokat az egyetem oktatói és külsős szakemberek közül választjuk ki.

A program részei:

  • rendszeres műhelymunka és egyéni kutatás
  • havonta tematikus kurzusok, tréningek, workshopok
  • támogatás TDK/OTDK és más tudományos pályázatokhoz (pl. ÚNKP)
  • lehetőség projektekben való részvételre
  • közösségi, szakmai események, viták, konferenciák
  • együttműködések kiépítése más intézményekkel, művészekkel, kutatókkal
  • támogatás a doktori képzésre való felkészüléshez

Elkötelezettek vagyunk a hallgatói tudományos diákköri tevékenység támogatása iránt, bátorítjuk a pályázatokon, ösztöndíjakon való részvételt, és segítjük a hallgatókat abban, hogy közösséget építsenek – mert hisszük, hogy a szakkollégium egyszerre szellemi és emberi közeg. Célunk, hogy a képzés színvonalának emelésével, valamint a hozzá kapcsolódó tudományos területek bevonásával hozzájáruljunk nemcsak az egyetem, hanem a hallgatói közösség fejlődéséhez is.

Ösztöndíjprogram

Az Egyetem saját alapítású, pályázati úton elnyerhető „szakkollégiumi hallgatói ösztöndíj” elnevezésű ösztöndíjat alapított, amelyet aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező szakkollégiumi hallgatók pályázhatnak meg. Az ösztöndíjkérelmeket az Egyetem Szakkollégiumának Elnökségéhez kell benyújtani.  A hallgató részére megítélhető ösztöndíj havi maximális összege 100.000,-Ft/hallgató. A nyertes pályázók az ösztöndíj összegét havi rendszerességgel kapják meg az Egyetem Szakkollégiumának Elnöksége által készített jegyzőkönyv alapján.

Igazgatói köszöntő

„Nem elég tehetségesnek lenni, rendes embernek is kell lenni.”
Ez az idézet egyik mesteremtől, Kerényi Imrétől származik és iránytűként kíséri végig szakmai utamat. Pályafutásomat két másik mesterem, Bagó Gizella és Vidnyánszky Attila művészi öröksége is döntően befolyásolta. Tőlük nem pusztán szakmai ismereteket, hanem olyan értékrendet sajátíthattam el, amely mindmáig formálja hivatástudatomat. Megtiszteltetés számomra, hogy oktatóként, majd 2023-tól a szakkollégium igazgatójaként is részese lehetek ennek a közösségnek.

A szakkollégiumban törekszünk olyan inspiráló közeg kialakítására, ahol a tudományos kíváncsiság, a művészi alkotás és az emberi kapcsolatok kéz a kézben járnak. Küldetésünk, hogy hallgatóink szakmai és személyes fejlődését elősegítve, egymást támogatva bontakoztathassák ki tehetségüket, s így céljaik megvalósításában is eredményesek lehessenek.

Bízom abban, hogy az itt szerzett tapasztalatok értékes útmutatással szolgálnak majd tagjaink jövőbeli törekvéseihez, s kívánom, hogy a szakkollégium mindannyiunk számára az értékteremtés kivételes színterévé váljon.

Kis Domonkos Márk

igazgató

A szakkollégium elnöksége

Kis Domonkos Márk – igazgató, egyetemi oktató, Németh Antal Drámaelméleti Intézet
Kotsis Gergely – egyetemi hallgató, elnök
Barlay Tamás – elnökségi tag, egyetemi oktató, Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet
Berettyán Nándor – elnökségi tag, egyetemi oktató, Sinkovits Imre Színházművészeti Intézet
Dr. Bódi Zoltán – elnökségi tag, egyetemi oktató, Németh Antal Drámaelméleti Intézet
Dr. Varga Sébastien Szabolcs – egyetemi hallgató, elnökségi tag, Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézet
Fejes Szabolcs – egyetemi hallgató, elnökségi tag, Sinkovits Imre Színházművészeti Intézet
Orosz-Bogdán Noémi – egyetemi hallgató, elnökségi tag, Németh Antal Drámaelméleti Intézet

Szakkollégiumi tagjaink

Balogh Benjámin – színházrendező
Boda Ábel – televíziós műsorkészítő
Dózsa Endre – dokumentumfilm-rendező
Fejes Szabolcs – színházrendező
Horváth Luca Sára – színházi rendezőasszisztens
Kotsis Gergely – filmrendező művész
Kovács Zsófia – dramaturg szak
Orosz-Bogdán Noémi – dramaturg szak
Szalay Ágnes – színművész
Szvitek Attila – dokumentumfilm-rendező
Varga-Amár Rudolf – dramaturg szak
Varga Sébastien – mozgókép szak

Pártoló tagok:
Kriskó Gergely
Tóth Kristóf
Krulik Marcell Benjámin

Kapcsolat

Székhelye: 1088 Budapest, Gyulai Pál utca 8.

E-mail cím: szakkollegium@szfe.hu

Széchenyi Terv Plusz
Széchenyi 2020